Życiorys świętego Gerarda Majella

Gerard urodził się 6 kwietnia 1726 roku w miejscowości Muro Lucano we Włoszech. Chłopiec pochodził z bardzo pobożnej, ale ubogiej rodziny. Jego rodzicami byli Dominik Majella (krawiec) i Benita Galella. Ojciec Gerarda zmarł, gdy chłopiec miał zaledwie 12 lat, osierocił syna i trzy córki. W tym czasie w domu Majelli zapanowała jeszcze większa bieda. Zanim chrześcijanin otrzymał funkcję kamerdynera biskupa Lacedonii, rozpoczął naukę krawiectwa, trudniąc się rzemiosłem przed i po śmierci Klaudiusza Albini – zwierzchnika Kościoła.

Chłopiec zapragnął wstąpić do zakonu kapucynów, ale nie spełnił swojego marzenia, gdyż dostał odmowę z powodu problemów zdrowotnych. Gerard nie zaprzestawał poszukiwania miejsca, aby być jeszcze bliżej Boga i zadeklarował chęć przystąpienia do zakonu redemptorystów, założonego przez św. Alfonsa. Jego decyzja nie spodobała się najbliższej rodzinie, dlatego Gerard w wieku 23 lat uciekł z domu i wstąpił do zakonu.

Gerard Majella w zgromadzeniu pełnił różne funkcje. Młodzieniec był ogrodnikiem, krawcem, kucharzem, zakrystianem, klucznikiem, opiekunem chorych, a nawet ekonomistą. Gerard stosował uczynki pokutne. Zakonnik w 1749 roku otrzymał habit od ojca Cafaro, a trzy lata później (lipiec 1752 rok) złożył śluby wieczyste.

Św. Gerard w szczególny sposób oddał się posłudze dzieciom i matkom. Niestety w wyniku częstego przybywania z kobietami, został niesłusznie oskarżony o popełnienie grzechu nieczystości z młodą dziewczyną. Zamiast bronić się, milczał i dlatego otrzymał surową karę. Gerard nie mógł kontaktować się ze światem poza klasztorem, ani też przyjmować komunii. Zakonnik cierpiał, aż do momentu, gdy oskarżenia zostały odwołane, a on sam uniewinniony. Jednak bez przyjmowania Jezusa, stracił radość życia.

Kogo i czego patronem jest św. Gerard?

Św. Gerard znany jest przede wszystkim jako patron macierzyństwa i kobiet w stanie błogosławionym. Święty czuwa nad dziećmi nienarodzonymi, a także podczas porodów. Brat zakonny patronuje również wszystkim dzieciom i rodzinom starającym się o potomstwo. Święty Gerard Majella to również patron dobrej spowiedzi, niesłusznie oskarżonych spowiedników, a także:

 • niemowląt,
 • braci świeckich,
 • dzieci nieochrzczonych,
 • poszukujących Boga,
 • wyboru życiowego młodych ludzi,
 • grzeszników podczas rachunku sumienia,
 • osób, dla których sakrament pokuty jest ciężki.

Jak i kiedy zginął święty Gerard?

W trakcie okrutnych zarzutów (nieczystość) Gerard z dnia na dzień tracił siły. Bracia w trosce o zdrowie słabego zakonnika, wysłali mężczyznę z nadzieją uzdrowienia do górskiego miasteczka (Materdomini). Wyjazd nie pomógł Gerardowi, zmarł w nocy z 15 na 16 października 1755 roku. Za główną przyczynę śmierci podaje się gruźlicę. Święty przeżył zaledwie 29 lat. 

Zobacz także:

Tutaj spełnia się wolę Bożą, tak jak chce Bóg i jak długo będzie chciał – karteczka, którą napisał św. Gerard na drzwiach swojej celi jako testament.

Dary świętego Gerarda

Gerard Majella został beatyfikowany 29 stycznia 1893 roku przez Leona XIII, a kanonizowany 11 lat później (11 grudnia 1904 rok) z rąk papieża Piusa X. Tradycja Kościoła głosi, że św. Wawrzyniec obdarowany był licznymi darami:

 • uzdrawiania,
 • czytania w sumieniach,
 • rozmnażania pożywienia,
 • bilokacji (możliwość znajdowania się w dwóch miejscach jednocześnie).

W tradycji Kościoła podaje się liczne cuda z udziałem św. Gerarda. Prawdopodobnie zakonnik dopomógł zagrożonej kobiecie podczas porodu, a także ukazał chrześcijanom grzechy, których wstydzili się wyznać podczas sakramentu pokuty. To Gerardowi Majelli przypisuje się rozmnożenie chleba dla potrzebujących; chodzenie po wodzie, aby pomóc rybakom; czy też cudowne uzdrowienia chłopca, który ledwo uszedł życiem po upadku ze skały.

Dzień św. Gerarda w Polsce

Św. Gerard Majella czczony jest przez Kościół katolicki. Wspomnienie świętego obchodzone jest 16 października. To wyjątkowy dzień dla matek i wielu kobiet. 16 października wznoszone są modlitwy o wstawiennictwo św. Gerarda: podczas porodu, w oczekiwaniu na dziecko, w trakcie starań o potomstwo.

Dzień świętego Gerarda to idealna uroczystość, aby prosić o błogosławieństwo najmłodszych, a także przystąpić do sakramentu pokuty wraz ze wsparciem patrona od dobrej spowiedzi.

Modlitwa do św. Gerarda kobiet w ciąży

Św. Gerardzie, umiłowany sługo Jezusa Chrystusa, doskonały naśladowco Dobrej i Pokornego Zbawiciela i wielbicielu Matki Bożej, zapal w moim sercu iskrę ognia Bożej miłości, jak rozbłysnął w twoim sercu i uczynił z ciebie anioła miłości.

Chwalebny św. Gerardzie, który fałszywie oskarżony zniosłeś bez szemrania i skarg, podobnie jak twój Boski Mistrz, oszczerstwa przewrotnych ludzi, zostałeś wyniesiony przez Boga na Patrona i Opiekuna matek ciężarnych. Wybaw mnie od niebezpieczeństwa i od nadmiernych bólów, jakie towarzyszą narodzinom dziecka, broń dziecko, które teraz noszę, aby mogło ujrzeć światło dnia i otrzymać wody chrztu przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Sprawdź także:

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Gerarda

O chwalebny św. Gerardzie, który w każdej kobiecie widziałeś żywy obraz Matki Najświętszej, Oblubienicy i Matki Boga i poprzez twój zapał apostolski podnosiłeś je ku godności swego powołania - błogosław mnie i matkom całego świata.

Umacniaj w jedności nasze rodziny: przybądź z pomocą w trudnym zadaniu chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci poprzez wiarę i miłość dodawaj odwagi mężom, abyśmy za twoim przykładem i umocnieni twoją pomocą wszyscy razem stali się narzędziem Jezusa w tworzeniu lepszego i sprawiedliwego świata. W sposób szczególny wspomagaj nas w chorobie, cierpieniu i w każdej potrzebie albo przynajmniej daj siłę, abyśmy umieli zaakceptować wszystko w duchu chrześcijańskim i w ten sposób stali się, podobnie jak ty, obrazem Jezusa Ukrzyżowanego. Naszym rodzinom dodawaj radości, pokoju i miłości Bożej. Amen.

Relikwie Gerarda z Muro Lucano

Grób św. Gerarda Majella znajduje się w Sanktuarium Świętego Gerarda w Materdomini. To tutaj od lat przybywają tłumy pielgrzymów przede wszystkim 16 października. Relikwie św. Gerarda można odnaleźć również w Polsce np. w Bazylice Mniejszej w Tuchowie.

Ikonografia chrześcijańska – święty Gerard Majella

W ikonografii chrześcijańskiej św. Gerard przedstawiany jest jako młody mężczyzna w habicie redemptorysty. Elementami rozpoznawczymi świętego są krzyż w ręce i różaniec dopięty do pasa na znak, że chrześcijanin nieustannie odmawiał modlitwę maryjną oraz rozważał Mękę Pańską.

Święty Gerard bardzo często ukazywany jest w pozycji klęczącej podczas modlitwy, a także w towarzystwie, dzieci, matek, rodzin. 

Przeczytaj również: