Córki surowych matek częściej osiągają sukces

Jesteś wymagająca, sumiennie przestrzegasz zasad i tego samego oczekujesz od swojego dziecka? Pora pozbyć się wyrzutów sumienia, bo zgodnie z badaniami surowość matek przekłada się bezpośrednio na sukcesy, jakie córki osiągają w dorosłym życiu. Badania przeprowadzono w latach 2004-2010, a badacze obserwowali 15500 dziewcząt w wieku od 13 do 14 lat. Córki matek, które były bardziej surowe, otrzymywały wyższe pensje i chodziły do lepszych szkół wyższych. Ponadto badania wykazały, że te dziewczęta rzadziej zachodziły w ciążę jako nastolatki.

Surowa matka buduje pewność siebie u córki

Erica Rascon, profesor z Uniwersytetu w Essex, przeprowadziła badania, które pokazały, że ludzie odnoszący sukcesy mieli bardzo wymagające matki. Te dzieci były też bardziej pewne siebie i miały wyższe poczucie bezpieczeństwa. A do tego córki restrykcyjnych matek miały o 4% mniejsze szanse na zbyt wczesne zajście w ciążę. Częściej także kończyły studia i dostawały dobrą pracę.

Czy zatem rzeczywiście jest tak, że osiągamy sukces, robiąc dokładnie to, co nasi rodzice uważają za najlepsze dla nas?

Niezależnie od tego, jak bardzo chcemy postępować wbrew naszym rodzicom, ich zalecenia i przekonania i tak subtelnie wpływają na nasze decyzje

- mówi Rascon. I mimo że większość dzieci postrzega surowe matki jako swoich wrogów, zwłaszcza w okresie dorastania, to wygląda na to, że warto ich słuchać. My również wierzymy, że nasze córki kiedyś docenią nasz wysiłek!