Pomysł o własnym biznesie kiełkuje w nas zwykle przez dłuższy czas. To niezbędne, by upewnić się, że na rynku istnieje nisza na nasz produkt lub usługę, że jesteśmy w stanie przekuć ideę w konkretne działanie i że poradzimy sobie z finansowaniem swojej inicjatywy. To ostatnie wymaga często ubiegania się o fundusze w ramach ogólnodostępnych środków. W tej sytuacji warto sięgnąć po fundusze europejskie, z których dotowane są pomysły przedsiębiorców. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziecie aktualną ofertę dofinansowań dla biznesów prowadzonych przez osoby poniżej i powyżej 30 roku życia – warto zorientować się, jakie projekty mają szansę na pomoc finansową w ramach naszej grupy wiekowej.
Najlepszą motywacją do działania jest świadomość, że inni przeszli już przez ten proces i odnieśli sukces. Takim przykładem jest firma Huckleberry Games S.A., której twórcy stworzyli Algorytm Prawdziwego Życia w ramach programu sektorowegoGameINN . Pomysł zakładał opracowanie algorytmu symulującego życie społeczeństwa składającego się z unikalnych jednostek. Algorytm może być następnie wdrożony do dowolnej gry. Gracz ma mieć możliwość wpływania na losy społeczeństwa, które przy każdej rozgrywce zachowuje się inaczej – to efekt różnorodności cech bohaterów i ich osobowości.
Patryk Borowski, założyciel Huckleberry Games S.A. wyjaśnia działanie swojego algorytmu na podstawie prostego przykładu. Do opracowania cech charakteru postaci potrzebne było wsparcie eksperta – socjologa, który pomógł programistom stworzyć wiarygodne i spójne zestawy cech postaci. Twórcy oszacowali koszty na ponad 2,5 mln zł na realizację swojego marzenia. To kwota niezbędna do pokrycia kosztów pracy specjalistów, sprzętu i badań.

Technologia może służyć nie tylko rozrywce, o czym wiedzą właściciele firmy RemmedVR. Piotr Kurkowski i Maciej Szurek, założyciele RemmedVR rozwinęli dzięki funduszom telemedyczną usługę domowej terapii wzroku przy użyciu technologii Virtual Reality. Metoda wykorzystuje gogle do wirtualnej rzeczywistości, wyposażone dodatkowo w sensory do śledzenia ruchu dłoni. Gogle współpracują z dedykowaną im aplikacją z ćwiczeniami terapeutycznymi, opracowanymi z pomocą okulistów i optometrystów. Cały proces terapii nadzorowany i zarządzany jest przez lekarzy za pomocą specjalnie stworzonego panelu.

Celem projektu było stworzenie narzędzia do korekcji wad wzroku u dzieci w wieku 4-12 lat. Trudno znaleźć bardziej atrakcyjną terapię niż tą przy użyciu gry w wirtualnej rzeczywistości. W przeciwieństwie do zwykłych gier, te opracowane przez RemmedVR skonstruowane są tak, by nie stymulować dzieci zbyt wieloma bodźcami i nie uszkadzać wzroku nawet przy dłuższym, codziennym stosowaniu.

Jeśli myślicie o wystartowaniu z własnym biznesem, koniecznie odwiedźcie stronę funduszeeuropejskie.gov.pl i sprawdźcie, jakie inicjatywy są obecnie dofinansowane przez Unię Europejską lub odwiedźcie jeden z licznych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Konsultanci doradzą tam, jak ubiegać się o wniosek, a także ocenią, czy pomysł na projekt ma szansę otrzymać dotację lub preferencyjną pożyczkę z Funduszy Europejskich. Listę punktów znajdziecie tutaj: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.

 

Materiał promocyjny