Stomatologia estetyczna – czym się zajmuje?

Stomatologia estetyczna to dziedzina, której celem jest poprawienie wyglądu naszego uśmiechu. Jej popularność wciąż rośnie, bo dziś zadbane zęby są obok dłoni naszą najważniejszą wizytówką. Po pomoc dentystów zwracają się osoby posiadające zarówno wrodzone wady, nabyte niedoskonałości, jak i ubytki w uzębieniu wynikające z zaniedbań czy niewłaściwej opieki stomatologicznej. Niestety jeszcze kilka dekad temu często wybieranym rozwiązaniem nie było leczenie zębów, ale ich wyrywanie. Skutkiem tych praktyk jest nie tylko poczucie dyskomfortu przy uśmiechaniu, ale także przesuwanie się pozostałych zębów. Jakie rozwiązania oferuje stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna: wybielanie zębów

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologii estetycznej. Sprawdza się zarówno w przypadku osób, które z przebarwieniami wynikających picia kawy czy palenia papierosów, jak i posiadających z natury żółte zęby. W zależności od oczekiwanych rezultatów oraz budżetu możemy wybierać spośród kilku metoda. Jedną z nowocześniejszych jest zdecydowanie wybielania lampą Beyond. Jest to droższy, ale szybki (ok. 40 min.) i bardzo skuteczny zabieg, którego efekty utrzymują się nawet 2 lata. Kolejna metoda wybielania to indywidualnie dopasowane nakładki na zęby. Nakładkowe wybielanie zębów polega na zakładaniu na noc indywidualnie dopasowanej szyny, który wykonują dentysta. Metoda ta wymaga zastosowania przez kilka nocy oraz odnawiania co jakiś czas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sun&Smile (@sunandsmile.pl) Paź 17, 2019 o 3:05 PDT

Stomatologia estetyczna: licówki na zęby

Licówki to bardzo cienkie nakładki, które przyklejamy do zębów w celu zamaskowania ich niedoskonałości. Stosuje je się je na przykład do zakamuflowania bardzo wąskich, krótkich nierównych czy diastemy lub ubytków po urazach. Kiedyś ta metoda kojarzyła się nam głównie z hollywoodzkimi gwiazdami i wysoka ceną. Dziś dzięki popularyzacji tańszych licówek kompozytowych metoda ta jest dostępna dla większości z nas. Cena licówki kompozytowej jednego zęba waha się w granicach 200-400 zł. Zdecydowanie droższe są licówki porcelanowe. W ich wypadku musimy liczyć się z kosztem w granicach 1000-2500 zł. Na ich korzyść działa jednak większa trwałość. Nosimy je nawet 15 lat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Klinika stomatologiczna Wwa (@impladent_stomatolog) Sie 16, 2019 o 6:10 PDT

Stomatologia estetyczna: bonding

Bonding to metoda ukrywania niedoskonałości zębów, która jest znacznie mniej inwazyjna i tańsza. W przeciwieństwe do nich nie wymaga bowiem spiłowywania szkliwa. Polega jedynie na wypełnianiu cienką warstwą kompozytu ubytków takich jak ukruszenia czy diastema lub nadawaniu zębom nowego kształtu. Bonding pozwala na wydłużenie, poszerzenie zębów, a także ukrycie pęknięć czy nadanie im białego koloru. Jednak w przypadku znacznych przerw między zębami konieczna jest korekta przy pomocy aparatu, bo bonding nie przykryje dużych ubytków. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że po ok. 4-5 latach wypełnienie kompozytowe będzie musiało być wymienione. Cena rekonstrukcji jednego zęba metoda bondingu zaczyna się już w granicach 200 zł.

Stomatologia estetyczna: implanty zębów

Implanty zębów to śrubki o bionicznym kształcie, które zastępują prawdziwy korzeń. Dopiero na nich montowane są sztuczne zęby, czyli korony zębowe. Ta procedura umożliwia odzyskanie pełnego, stałego i naturalnie wyglądającego uśmiechu. Koszt takiego zabiegu jest uzależniony od rodzaju implantów – do wyboru mamy tytanowe (tańsze) oraz cyrkonowe (droższe). Trzeba zaznaczyć, że implanty zębowe to rozwiązanie dla osób, które posiadają braki w uzębieniu, ale nie doszło u nich jeszcze do zaniku kości, które może nastąpić po dłuższym okresie życia z ubytkiem. Naturalne zęby stymulują bowiem kość naciskając na nią. Gdy wyniku utraty zęba ten proces ustaje, kość w danym miejscu zaczyna stopniowo znikać i umieszczenie w niej implantu staje się niemożliwe.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Stomatologia Lift-Med (@stomatologia_liftmed) Wrz 2, 2019 o 12:05 PDT

Stomatologia estetyczna: korony zębowe

Korony zębowe można opisać jako sztuczne zęby mocowane na sztucznych korzeniach (czyli implantach zębowych) lub zębach zniszczonych na przykład w wyniku urazu czy po leczeniu kanałowym. Metoda ich zakładania nie wymaga ingerowania w otaczające zęby oraz daje bardzo naturalny efekt. Tak jak w przypadku innych zabiegów stomatologii estetycznej koszt zakładania koron zębowych jest uzależniony od ich rodzaju – do wyboru mamy na przykład korony porcelanowe, cyrkonowe czy pełnoceramiczne. Jeśli konieczna jest pełna rekonstrukcja zęba (wraz z korzeniem) do kosztu zrobienia i założenia korony trzeba doliczyć cenę implantu zęba. W innym wypadku korona jest mocowana na oszlifowanym naturalnym zębie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Piotrowscy&Bejnarowicz (@piotrowscybejnarowicz) Paź 23, 2019 o 9:25 PDT

Stomatologia estetyczna: most protetyczny

Most protetyczny to rozwiązanie stomatologii estetycznej stanowiące alternatywę dla ruchomych protez oraz implantów zębowych. W tym wypadku rekonstruujemy zęba tworząc “most” oparty o zęby obok ubytku. Most protetyczny składa się z trzech elementów – dwóch filarów i przęsła. Filarami są wspomniane zęby, a przęsłem sztuczny ząb, który wypełnia lukę. Z uwagi na tę konstrukcję niemożliwe jest zastąpienie mostem skrajnych zębów, na przykład siódemki. Metoda ta umożliwia uzupełnienie za jednym razem nawet 3 ubytków. Szczelnie założony most protetyczny może posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście najtrwalsze są te wykonane z najdroższych materiałów, czyli porcelanowy.