Zmarł Stephen Hawking - miał 76 lat

Znany brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76. lat. Stephen Hawking od lat cierpiał na ALS - stwardnienie zanikowe boczne. To nieuleczalna choroba, która trwale uszkadza neurony ruchowe, stopniowo prowadząc do całkowitego paraliżu. Chociaż ciało jest sparaliżowane, to umysł osoby chorej na ALS jest w pełni sprawny. Lekarze osobom chorym na ALS dają jedynie pięć lat życia, Stephen Hawking przeżył z chorobą 50 lat.

O śmierci Stephena Hawkinga poinformowały media dzieci astrofizyka:

Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku po śmierci naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat" - napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

"Teoria wszystkiego" film o życiu Stephena Hawkinga

W 2014 roku powstał film o życiu Stephena Hawkinga, jednego z największych naukowców wszechczasów, twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka i pisarza. Hawking w 1965 roku poślubił Jane Wilde w 1965 r, w którą spędził prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę. Film "Teoria wszystkiego" to historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.