Polska przygotowuje się do kolejnej emocjonalnego spotkania. Już jutro, 30 czerwca na stadionie w Marsylii odbędzie się mecz POLSKA PORTUGALIA, czeka na niego cała Polska. Będzie to również spotkanie Ronaldo i Lewandowskiego. Jesteśmy bardzo ciekawi jak zaprezentuje się ten duet. Postanowiliśmy przygotować dla Was kilka informacji na temat tych światowej klasy piłkarzy. Poczytajcie i przygotujcie się na mecz.

STADION STADE VELODRAME w Marysylii:

Pojemność: 67 000 osób

Data otwarcia stadionu: 1937 rok.

Podobnie jak stadion w Tuluzie, został zbudowany na mundial w 1938 roku. 30 czerwca o godzinie 21:00 zagramy tu z Portugalią.

PORTUGALIA:

Nie da się ukryć, że to jedna z ostatnich szans wielkiego Cristiano Ronaldo na zdobycie jakiegokolwiek trofeum z reprezentacją. W klubie i indywidualnie zdobył już w zasadzie wszystko o czym może marzyć piłkarz. Z kadrą jeszcze nic. Najbliżej szczęścia był na EURO 2004, kiedy Portugalia (gospodarz mistrzostw świata) dotarła do finału, alby tam zostać pokonaną przez Grecję.

Zobacz także:

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro

Urodzony 5 lutego 1985 roku. Portugalski piłkarz występujący na pozycji napastnika lub skrzydłowego w hiszpańskim klubie Real Madryt i REPREZENTACJI PORTUGALII której jest kapitanem. Klubową karierę Ronaldo rozpoczął w wieku 8 lat, w małym klubie CF Andorinha, gdzie sprzątał jego ojciec. POTEM JEGO KARIERA POTOCZYŁA się bardzo spektakularnie i został jednym z najlepszych piłkarzy świata.

Robert Lewandowski

Urodzony 21 sierpnia 1988 roku, napastnik. W reprezentacji Robert debiutował u Leo Beenhakkera. Miał 20 lat i od razu zdobył gola. Był głównym graczem Euro 2012, gdzie strzelił gola Grecji. Od 1 lutego 2014 roku Robert jest kapitanem reprezentacji. Jak do tej pory wystąpił w niej już 73 razy, strzelił 34 bramki, dzięki czemu ma szansę pobić wszelkie rekordy. Najwięcej występów w kadrze ma Michał Żewłakow - 102, najwięcej goli dla reprezentacji strzelił Włodzimierz Lubański - 48.

CIEKAWOSTKI

ROBERT LEWANDOWSKI  urodził się w Warszawie, dorasał w podwarszawskim Lesznie, pochodzi z bardzo usportowionej rodziny. Tata Krzysztof Lewandowski, w młodości uprawiał judo (był mistrzem Polski). Mama, Iwona Lewandowska była siatkarką.

Choć kilkuletni Robert zaczynał grać na boisku Leszno, oficjalnie jest wychowankiem młodzieżowej Varosovii. Jako 16-latek przeszedł do III-ligowej Delty Warszawa, by po kilku miesiącach trafić do III-ligowych rezerw Legii. Grał w nich przez rok, ale wskutek kontuzji, jaką odniósł Legia nie przedłużyła z nim kontraktu. Teraz jest dwukrotnym królem strzelców Bundesligi (Borussia a teraz Bayern).

Na podstawie książki

Yvette Żółtowska-Darska

Autorka książki PO PROSTU FUTBOL oraz bestsellerów dla dzieci „MESSI”, „RONALDO”, „IBRA”, oraz „LEWY. Chłopak, który zachwycił świat”. Mama 11-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do futbolu, wymyśliła zupełnie nową koncepcję książek dla dzieci: biografie ich piłkarskich idoli.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ NASZE MATERIAŁY O INNYCH PIŁKARZACH

BOHATER ŁUKASZ FABIAŃSKI