Pewne zjawiska pogodowe mogą wydawać nam się wyjątkowo niepokojące. Mówi się o nich od wielu lat i przekazuje te wierzenia z pokolenia na pokolenie. Mają także swoje istotne znaczenie w kulturze romskiej. Jedna z doświadczonych, starych cyganek zdradziła nam, że taka pogoda wróży nieszczęście. Należy wtedy mieć się na baczności i nie tracić czujności. Dowiedz się, jaka aura niesie ważne przesłanie.

Jaka pogoda wróży nieszczęście?

Z mocą żywiołów nie ma żartów. Dobrze wiedzieli o tym nasi przodkowie, którzy czcili niegdyś bogów natury i stosowali różne rytuały, by chronić swój dobytek przed nawałnicami. Ich wierzenia i zwyczaje przetrwały częściowo do dzisiaj. Pisaliśmy już o tym, co oznacza dla nas wiosenna burza oraz jak górale odganiają deszczowe chmury.

Jednym z żywiołów, na którego działanie nie mamy wpływu, jest wiatr. Jego tajemniczą naturę porównywano zawsze do najwyższej władzy w naturze i bogów. Nic dziwnego zatem, że na jego temat istnieje wiele ludowych wierzeń. Jeden z przesądów, głoszony także przez stare cygańskie kobiety głosi, że wietrzna pogoda wróży nieszczęście. Silnie wiejące wichry, które nawiedzają jakiś region przez dłuższy czas, miały wskazywać, że wydarzy się coś strasznego. Zawodzący wiatr podobno przepowiada:

  • tragedię w rodzinie, w tym czyjąś śmierć, a nawet samobójstwo, najczęściej przez powieszenie,
  • uszkodzenie domu i utratę dobytku,
  • nadejście złych duchów, które mogą porwać kogoś w zaświaty.

Pogoda związana z silnym wiatrem sprawiała, że ludzie czuli (i często nadal czują) głęboki niepokój. Nic dziwnego zatem, że kojarzono zawodzenie wiatru z płaczem, jękami i przyszłą tragedią. Podobnie traktuje się czasem znaki w przesądzie o wyciu psa. Wiatr symbolizuje nadchodzące pechowe zdarzenie.

Zobacz też:

Inne przesądy na temat wiatru

Wietrzna pogoda od zawsze wzbudzała strach i obawy o przyszłość. To jedno ze zjawisk, które trudno zrozumieć i jasno wytłumaczyć. Wiatr jest niewidzialny, ale mocno wyczuwalny, dlatego kojarzono go z nadnaturalną mocą. Uważano go czasami za demoniczną pogodę i tym bardziej chowano się przed jego działaniem. Oto niektóre przesądy o wietrze, które spotykane są w różnych regionach kraju:

  • Jeśli kogoś porwałby wiatr, powinien odciąć się nożem od wiru wokół siebie.
  • Z wiatrem niegdyś próbowano walczyć nożem. Przesądy jednak głoszą, że kto porywa się z ostrzem na wiatr, tego los później pokarze.
  • Silne wichry próbowano wypędzać solą, wysypując ją na parapetach okien.
  • Wichurę wypędzano także biciem dzwonów kościelnych lub stukaniem w garnki i patelnie.
  • Chodząc po polu podczas silnego wiatru, może człowieka porwać diabeł wprost do piekła.
  • Porywisty wiatr mógł zostać przyczyną powstania kołtuna na głowie.
  • Nagły wiatr może się zerwać z powodu nieopatrznego naruszenia spokoju zmarłej osoby.

Dzisiaj wiemy już wiele o działaniu wiatru, jednak nadal powoduje on u wielu osób niepokój i obawę. Niezależnie od tego, czy wierzy się w przesądy o wietrze czy nie, nie warto igrać z potężnymi siłami natury.

Zobacz także:

Sprawdź także: