Automat na plastikowe butelki w Stambule

Szacuje się, że w samym Stambule jest około 150 tysięcy bezpańskich czworonogów. Turecka firma Pugedon wpadła na genialny pomysł na to, jak zmotywować więcej ludzi do oddawania plastiku do recyklingu. Jedynie 9 % plastiku wytwarzanego na świecie poddawana jest recyklingowi, dlatego takie kreatywne rozwiązania jak automat wydający karmę dla psów w zamian za plastik trzeba nagłaśniać. Poza karmą automaty wydają także wodę.

Na filmiku widać, że automat cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Te chętnie oddają plastik do recyklingu, aby nakarmić bezdomnego pupila. To nie pierwsza akcja, którą może popisać się Stambuł. Jakiś czas temu wprowadzili automaty przyjmujące plastik, a w zamian doładowujące kartę miejską. Takie inicjatywy warto wspierać, gdyż mówi się, że jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać oceanów plastikiem, w 2050 roku będzie w nich pływało więcej plastikowych butelek, niż ryb. Ludzie za późno zorientowali się, że plastik używany jednorazowo przynosi potworne skutki dla środowiska. Trzeba prędko odgruzować naszą planetę z plastiku, dlatego zastanawiamy się kiedy Polska wprowadzi tak genialne rozwiązania jak Stambuł? Na pewno nie stanie się to prędko. Widząc obecną sytuację w Polsce - brak przepisów regulujących ważnych kwestii dotyczących ochrony środowiska, masowe wycinki lasów, czy brak nowych inicjatyw redukujących zużycie plastiku - nie spodziewamy się szybkich zmian.

Potrzebna ustawa regulująca sprzedaż plastiku

Jednak dzięki takim osobom jak Areta Szpura (założycielka firmy modowej Local Heroes, obecnie influencerka i działaczka społeczna) ludzie w Polsce zaczynają zmieniać swoje nawyki na lepsze. Poprzez znany hasztag #babysteps (małymi kroczkami), działaczka dąży do redukcji plastiku jednorazowego użytku i udowadnia że małe kroczki pojedyńczej jednostki tj. np. noszenie ze sobą wielorazowego kubka na kawę, potrafią zmieniać świat na lepszy. Jednak oprócz takich inicjatyw, najbardziej potrzebne byłyby regulacje ze strony państwa.