Wrastające włosy po depilacji – przyczyny

Z wrastaniem włosków mamy do czynienia, gdy odrastające łodygi włosów nie mogą przebić się przez skórę i zamiast rosnąć do góry zaczynają zwijać się wewnątrz mieszka włosowego lub rosną tuż pod naskórkiem. Jeśli włoskom nie uda przedostać się na powierzchnię, dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, które objawia się czerwonymi, często ropnymi i swędzącymi krostkami. Przyczyną wrastania włosków są nie tylko nasze naturalne skłonności (np. skóra sucha, cienkie lub skręcone włosy), ale także rodzaj depilacji czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Na wrastanie włosków najczęściej skarżą się panie stosujące depilację depilatorem lub woskiem. Źródłem problemu może być w tym wypadku usuwanie włosków wraz z cebulkami. W rezultacie stają się one cieńsze i słabsze (szczególnie w pierwszym etapie wzrostu), co jeszcze bardziej utrudnia im przebicie się na powierzchnię skóry. 

Zobacz też: Epilacja laserowa - jaki laser jest najskuteczniejszy?

Z punktu widzenia odrastania włosków zdecydowanie lepsze jest zatem golenie maszynką, które powoduje, że stają się one grubsze, a ich końce ostrzejsze. Niestety wiele z nas popełnia podstawowe błędy, które powodują, że nawet twarde włoski nie mogą właściwie rosnąć. 

W galerii zebrałyśmy kilka najskuteczniejszych sposobów zapobiegania wrastaniu włosków oraz leczenia stanów zapalnych po depilacji. 

Zobacz też: Laserowe usuwanie żylaków – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem