- W czasie ciąży oczy mogą bardzo źle tolerować szkła kontaktowe. Choć nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia przez przyszłą mamę szkieł kontaktowych, to jednak wiele z nich wymienia je na okulary. Powód? Pieczenie i łzawienie oczu. Przyczyna? Zmiany hormonalne, które m.in. sprawiają, że zmienia się skład łez.

- Jeśli chorujesz na cukrzycę lub masz wysokie ciśnienie krwi powinnaś pozostawać pod stałą opieką okulisty! Przynajmniej raz na trymestr skontroluj stan swoich oczu u specjalisty. Istnieje bowiem ryzyko, że twój wzrok znacznie się pogorszy, może nawet dojść do odwarstwienia siatkówki i utraty wzroku (bardzo rzadkie przypadki!). U kobiet cierpiących na cukrzycę lub nadciśnienie czasami zaleca się skrócenie fazy parcia (podaje się leki przyspieszające poród), w wyjątkowych sytuacjach - cesarskie cięcie. 

- Wada wzroku u przyszłych mam może się nawet pogłębić, ale niekoniecznie musi utrzymać się po porodzie. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej. Rezultatem tego stanu jest nie tylko gorsze widzenie, ale i pogłębienie się wady wzroku lub pojawienie się jej (najczęściej krótkowzroczności, która może wynosić nawet kilka dioptrii). Na szczęście, w większości przypadków, po porodzie wszystko wraca szybko do normy sprzed ciąży.

- Będąc w ciąży nie lekceważ dolegliwości związanych ze złym widzeniem! Widzisz podwójnie, rozmazuje ci się obraz, przed oczami pojawiają się jaskrawe punkty lub mroczki? To może być symptom zatrucia ciążowego, które niekiedy powoduje m.in. odwarstwienie się siatkówki. Koniecznie idź do lekarza, bo zatrucie ciążowe to bardzo niebezpieczna choroba dla ciebie i dziecka.

- Nawet duża wada wzroku nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Wiele się słyszy o tym, że kobiety z dużą krótkowzrocznością nie powinny rodzić siłami natury. Jako argument podaje się fakt, że podczas porodu może dojść do odklejenia się siatkówki. Badania jednak tego nie potwierdzają. Tylko lekarz (po zbadaniu m.in. dna oka) może wydać zalecenia dotyczące porodu (np. cesarskiego cięcia). Koniecznie powiedz położnej o swojej wadzie wzroku, by mogła - w razie konieczności (gdy uzna, że poród jest szczególnie ciężki) - podjęć decyzję o skróceniu fazy parcia. Na czas porodu załóż lepiej okulary niż soczewki! Wysiłek powoduje, że oczy męczą się i stają się niekiedy przekrwione. Soczewki w tak ekstremalnej sytuacji mogą uwierać!