Spinner zakazany w Unii Europejskiej

Spinner to obrotowa zabawka zręcznościowa, która w 2017 roku stała się hitem wśród dzieci w różnym wieku. Komisja Europejska opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że spinner znajduje się na liście produktów wycofanych ze sprzedaży w UE. Raport zawiera łącznie około 2. tysięcy niebezpiecznych produktów, w tym zabawek, co do których istnieje podejrzenie, że stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów. Zgodnie z zaleceniami, w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży spinnerów.

Tegorocznym zwycięzcą jest spinner. Cieszę się, że mogliśmy ostrzec rodziców przed tym niebezpiecznym produktem - powiedziała korespondentce Polsat News w Brukseli Dorocie Bawołek Vera Jurowa, komisarz UE ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich.

Spinner zakazany w UE: dlaczego?

Unijni eksperci uznali, że małe części spinnera mogą zostać połknięte przez dziecko, a w jego elektronicznej wersji dostęp do baterii jest zbyt łatwy, co stwarza ryzyko poważnego zatrucia.

Największą liczbę zgłaszanych produktów zagrażających zdrowiu lub życiu stanowią zabawki, głównie te sprowadzane z Chin (aż 29 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się pojazdy silnikowe (20 proc.) odzież, tkaniny i wyroby związane z modą (12 proc.)

Spinner to urządzenie, które początkowo miało służyć jako pomoc w polepszeniu koncentracji oraz redukowaniu lęków i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem.

A wasze dzieci mają w domu spinnera?