Z pewnością wiele razy słyszałyście o tym, że spanie obok telefonu jest szkodliwe dla zdrowia. Nie chcemy was martwić, ale naukowcy właśnie znaleźli na to kilka dowodów. Departament Zdrowia w Kalifornii wydał oświadczenie, które stwierdza, że częste korzystanie ze smartfona przyczynia się do zachorowań na raka, złego stanu zdrowia psychicznego oraz problemów z płodnością. Skutki szkodliwego promieniowania są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. 

Niebezpieczne dla organizmu są fale radiowe wytwarzane przez telefon w celu pobierania i wysyłania informacji. Producenci sprzętu Apple zobowiązali się nawet do informowania o tym swoich konsumentów. W "ustawieniach" Iphonów znajduje się powiadomienie o szkodliwym działaniu owych fal. Emisje radiowe iPhone'a zostały przetestowane w odległości 5 mm od ciała i mieszczą się w standardach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. System iOS zawiera też porady dotyczące ograniczenia ekspozycji na promieniowanie, np. przy użyciu głośnika lub akcesoriów głośnomówiących.

Wcześniejsze badania naukowe wykazały, że ekspozycja telefonu komórkowego może powodować nowotwory w mózgu lub uszach. Psychologowie ostrzegają, że może to być powiązane z niskim poziomem zdrowia psychicznego, uwagi i snu u nastolatków. Inne niepokojące badania wykazały silne powiązanie między falami radiowymi i męską liczbą plemników oraz jakością nasienia. Może warto pomyśleć o detoksie nie tylko od internetu, ale i smartfona?