Odżywki zapobiegające rozdwajaniu się płytek

Kruchym i skłonnym do pękania paznokciom pomogą preparaty w postaci lakieru lub gęstej, kolorowej emulsji. Łączą one poszczególne warstwy płytek, wypełniając uszkodzone miejsca. Dzięki składnikom odżywczym i nawilżającym, m.in. ceramidom, witaminom i minerałom, zabezpieczają paznokcie przed ponownym rozdwojeniem. Nakłada się je na niepomalowane płytki dwa, trzy razy w tygodniu. Zwykle nanosi się dwie warstwy preparatu i zabezpiecza go utwardzaczem do lakieru.

Warto wypróbować:
- Lakier utwardzający do kruchych paznokci, Celia, 5,50 zł;
- Odżywka do kruchych paznokci, Paloma, 7 zł;
- Odżywka do paznokci z witaminą E i wapniem, Progress Cosmetics, 6 zł;
- Odżywka do paznokci rozdwajających się Ciment
- Fix z ceramidami, L'Or al Paris, 33,50 zł.

Odżywki wzmacniające

Czasem paznokcie są wyjątkowo miękkie i cienkie. Dobrą formę przywrócą im płyny, lakiery i olejki, które pogrubiają i utwardzają delikatne płytki. Dzięki temu stają się one odporne na uszkodzenia. Składnikami tych preparatów są kompleksy witaminowe, proteiny i wyciągi z kwiatów. Substancje te nawilżają i uelastyczniają płytki. Po odżywkę powinno się sięgać trzy razy w tygodniu przez miesiąc. Nakłada się ją jednowarstwowo. Podczas kuracji nie należy malować paznokci kolorowym lakierem.

Warto wypróbować:
- Odżywka do pielęgnacji paznokci z wapniem, Pierre Arthes, 10 zł;
- Wzmacniający olejek Huile Fortifiante, Peggy Sage, 39 zł;
- Wzmacniający olejek z płatkami bławatka z serii Coral, Delia Cosmetics, 8 zł;
- Lakier do pielęgnacji paznokci z metioniną S-Bond, Inglot, 12,50 zł.

Odżywki przyspieszające wzrost

Dzięki nim paznokcie rosną szybciej i są mocniejsze. Mogą to być olejki lub preparaty przypominające wyglądem emalię. Zawierają one substancje pobudzające wzrost płytek i poprawiające ich strukturę, np. witaminy z grupy B w dużych stężeniach, składniki mineralne i ekstrakty roślinne. Odżywki w postaci olejku najlepiej wcierać codziennie wieczorem w nasadę paznokcia. Z kolei emalie nakłada się przez trzy kolejne dni, warstwa na warstwę. Potem płytki zmywa się bezacetonowym zmywaczem i po dwóch dniach przerwy powtarza całą procedurę. Kuracja taka powinna trwać około miesiąca. W jej trakcie nie powinnyśmy malować paznokci kolorowymi emaliami. 

Warto wypróbować:
- Odżywka przyspieszająca wzrost paznokci Growth Serum, Maybelline, 20 zł;
- Preparat pobudzający wzrost paznokci Growth Activator z morskimi minerałami, Sally Hansen, 38 zł.

Odżywki wyrównujące powierzchnię

Zdarza się, że na paznokciach pojawiają się bruzdy. Przyczynami ich powstawania mogą być zbyt głębokie wycinanie skórek, stres, niedobór witamin z grupy B. Wygląd płytek poprawią żele i bazy ochronne. Wypełniając bruzdy, wygładzają powierzchnię paznokci. Zawierają m.in. włókna lycry, wapń, keratynę. Stosuje się je raz w tygodniu, nakładając na paznokcie 1-2 warstwy preparatu.

Warto wypróbować:
- Żel do wygładzania płytki z wapniem, Pierre Ren , 11 zł;
- Baza ochronna z lycrą Smooth & Strong, Astor, 20 zł;
- Żel do wyrównywania płytki z wapniem, Diadem, 10 zł;
- Odżywka wygładzająca z keratyną i filtrami UV Therapy Nail, Venita, 6,50 zł.