"Solid Gold" - film inspirowany aferą Amber Gold

"Solid Gold" to najnowszy film Jacka Braciaka, reżysera filmów "Bilet na Księżyc" i "Anatomia zła". Jest to thriller sensacyjny inspirowany kulisami afery Amber Gold.

Film już od jakiegoś czasu wzbudza kontrowersje. Początkowo premiera filmu była zaplanowana na 5 lipca, później została przeniesiona na październik, teraz pojawiła się nowa data premiery: 29 listopada 2019.

Zamieszanie związane z premierą filmu "Solid Gold" było spowodowane tym, że początkowo dystrybutorem filmu była TVP, która wywarła nawet nacisk na reżyserze, żeby ten wycofał film ze wszystkich konkursów filmowych. 

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji. - pisał w oświadczeniu Jacek Bromski.

Ostatecznie film został do konkursu przywrócony. Po rozwiązaniu umowy z TVP dystrybutorem "Solid Gold" zostało Kino Świat. 

Wchodzimy z "Solid Gold" w gęsty czas, gdy przed okresem świątecznym na ekranach pojawia się sporo filmów. Pod tym względem nie jest to korzystna sytuacja. 18 października, jak planowaliśmy wcześniej, był dużo lepszym terminem. Przed świętami wchodzą komedie romantyczne, to nie jest najlepszy moment na thriller sensacyjny. - mówił Bromski w rozmowie z "Onetem"

"Solid Gold" - fabuła filmu

Kaja Miller (Marta Nieradkiewicz) jest młodą, ambitną policjantką. W czasie jednej z akcji zostaje porwana i zgwałcona przez gangsterów. Uciekając, zabija swoich oprawców, ale w służbowym raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy. Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef – Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) – nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

"Solid Gold" - w rolach głównych Gajos i Seweryn

W filmie Jacka Bromskiego "Solid Gold" znalazła się wspaniała obsada. W rolach głównych wystąpią: Janusz Gajos i Andrzej Seweryn. Na ekranie zobaczymy również: Martę Nieradkiewicz, Piotra Stramowskiego, Danutę Stenkę, Olgierda Łukaszewicza, Artura Żmijewskiego, Mateusza Kościuszkiewicza, Andrzeja Konopkę, Olenę Leonenko-Głowacką, Krzysztofa Stroińskiego, Ewę Kasprzyk, Andrzeja Zielińskiego, Sławomira Orzechowskiego, Karolinę Staniec i Macieja Maleńczuka

Autorem zdjęć do filmu jest ceniony i wielokrotnie nagradzany operator Arkadiusz Tomiak („Obława”, „Legiony”), zaś muzykę skomponował Louis Ludek Drizhal („Śmiertelna wyliczanka”). Za montaż odpowiada Krzysztof Szpetmański („Chce się żyć”, „Papusza”). Producentem filmu jest Akson Studio – autorzy artystycznych i komercyjnych sukcesów takich dzieł, jak: „Miasto 44”, „Atak paniki”, „Powidoki” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.