Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2019

Sokołowsko, malownicza miejscowość położona w Sudetach, co roku na kilka dni zmienia się w festiwalowe miasteczko przyciągając fanów kinematografii. Wszystko za sprawą Krzysztofa Kieślowskiego, najwybitniejszego polskiego reżysera, dla którego ta mała mieścina w górach stanowiła miejsce szczególne. I takim pozostała do dziś. Już za dwa tygodnie, w dniach 13-15 września, odbędzie się tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2019. Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona zmarłego reżysera i dobry duch festiwalu, który nieustannie wspiera rozwój tegoż przedsięwzięcia.

Hommage à Kieślowski to fokus na kino, choć nie tylko w rozumieniu twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. W festiwalowym programie znajdziemy sekcje poświęcone filmom dokumentalnym, czeskiej kinematografii czy nowościom w polskim kinie. Ponadto, w tym roku na festiwalową publiczność czekają dwa wyjątkowe wydarzenia. Publiczność festiwalu Hommage à Kieślowski będzie miała okazję zobaczyć jako jedna z pierwszych, jeszcze przed konkursem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, głośny już film Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, a także spotkać się z reżyserem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Sebastianem Fabijańskim. Festiwalowi goście będą mieli także unikalną możliwość zobaczenia archiwalnych zbiorów związanych z twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów. Podczas festiwalu zostanie bowiem oficjalnie otwarte Archiwum Kieślowskiego.

Hommage à Kieślowski to nie tylko filmowe projekcje, ale także możliwość obcowania z wybitnymi gośćmi ze świata kultury: aktorami, twórcami i krytykami filmowymi. Na festiwal Hommage à Kieślowski zaproszeni zostali m.in. Maria Kieślowska, Grażyna Torbicka, Sebastian Fabijański, Leigh Singer, Xawery Żuławski, Magdalena Łazarkiewicz, Adrian Panek, Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa czy Piotr Sobociński Jr.

Spuścizna po jednym z najwybitniejszych europejskich reżyserów, Krzysztofie Kieślowskim, to coś, co z pewnością można nazywać dziś naszym dobrem narodowym. Ochrona dziedzictwa kulturowego wymaga jednak, jak wszystko w dzisiejszym świecie, środków finansowych. Chętni mogą wesprzeć organizację festiwalu poprzez wpłatę dowolnej kwoty TUTAJ.

Jeśli szukacie pomysłu na weekendowy wypad, bardzo polecamy kierunek Sokołowsko. Jako fanki Kieślowskiego, nie możemy sobie wyobrazić lepszego pomysłu na rozpoczęcie jesieni niż weekend w górach z tym wybitnym twórcą! Wszystkie informacje  o festiwalu i program można znaleźć na stronie www.hommageakieslowski.pl.