1. miesiąc

Dziecko odwraca główkę w kierunku światła. Widzi z odległości 20-30 cm -wodzi oczkami w poziomie za zabawkami, ale może je stracić z pola widzenia. Pod koniec 1. miesiąca oczy noworodka zaczynają współpracować ze sobą, wzrok się zaostrza i malec zauważa, co dzieje się z boku. Znacznie już lepiej widzi przedmioty, które się poruszają.

Jak stymulować wzrok: Często pochylaj się nad malcem i mów do niego. Zrób z bibuły abażury o różnych kształtach. Zawieś nad łóżeczkiem oraz przewijakiem po jednym i co kilka dni zmieniaj na inny. Bawiąc się z malcem, rozhuśtuj je tak, by jak najdłużej ruszały się nad jego głową.

2.-3. miesiąc

Maluszek wpatruje się w źródło światła. Jest szczególnie zainteresowany przedmiotami w intensywnych, jaskrawych kolorach. W 6-8 tygodniu nawiązuje kontakt wzrokowy z bliskimi i odpowiada na ich uśmiechy. Rozpoznaje już mamę i tatę! Lubi też patrzeć na przedmioty, które się poruszają. Wodzi oczami już nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Jak stymulować wzrok: Na suficie przyczep duże, różnokolorowe kartony o geometrycznych kształtach. Jeden z nich pokryj folią aluminiową, która będzie odbijała światło. W przyciemnionym pokoju pokazuj dziecku podświetlane latarką przedmioty - wtedy lepiej je widzi, bo jest większy kontrast między nimi a otoczeniem. Powoli przesuwaj je przed oczami malca, tak by wodził za nimi wzrokiem. Możesz też przyczepić do rączki dziecka kolorowe wstążeczki - będzie się im przyglądał z bliska i z daleka.

4.-6. miesiąc

Niemowlę potrafi na dłużej skupić wzrok na przedmiotach. Przenosi spojrzenie z ręki na zabawkę. Przekłada grzechotkę z ręki do ręki. Ogląda uważnie swoje dłonie, wkłada je do buzi. Wyciąga rączki w kierunku wiszących zabawek i sięga po nie. Lubi jasne, żywe kolory, ostre kontrasty. Lepiej niż dotąd widzi nieruchome przedmioty. Patrzy na przedmioty w całym obszarze widzenia (prawo-lewo, góra-dół). Śledzi upadające i przesuwające się zabawki. Wzrok ma ostry.
Pod koniec 6. miesiąca dziecko nie powinno już zezować. Jak stymulować wzrok: Do szczebelków łóżeczka po jednej stronie przyczep np. szeleszczącą folię lub patchwork z różnych w dotyku materiałów, po drugiej lusterko albo twoje zdjęcie. Umyj kilka różnych małych owoców i gdy maluszek leży na brzuszku, zachęcaj go, by po nie sięgał. Kładź malca na macie edukacyjnej - są na niej: lusterko, kolorowe obrazki z różnych materiałów, grzechotki. Na rączki i stópki zakładaj mu kolorowe skarpetki. Do wózka przyczep zabawkę na sznurku, np. kolorowe misie.

7.-10. miesiąc

Mały odkrywca często zmienia pozycję, by lepiej widzieć. Jest zainteresowany obrazkami w książkach. Doskonali się fiksacja (koncentracja wzroku na wybranym przedmiocie np. na okruszkach) i koordynacja oko-ręka (dziecko sprawnie sięga np. po zabawki). Rozwija się pamięć wzrokowa. Ostrość wzroku jest 800 razy lepsza niż tuż po urodzeniu! Jak stymulować wzrok: Pokazuj dziecku obrazki w książeczkach, opowiadaj, co na nich jest. Sadzaj malca na kilka minut w leżaczku (przypnij pasami!) przed pralką - na pewno zainteresuje się wirującymi ubraniami. Na spacerze ustaw wózek pod drzewem, tak by malec mógł obserwować listki na wietrze, grę świateł i cieni. Do zabaw w kąpieli, oprócz pływających zabawek, wykorzystaj kolorowe gąbki i kubeczki po jogurtach.

11.-12. miesiąc

Dziecko rozpoznaje ludzi i przedmioty. Przechyla głowę, by spojrzeć w wybranym kierunku. Dobrze orientuje się w otoczeniu. Jak stymulować wzrok: Oglądajcie świat za oknem. Opowiadaj, co widzicie (chmury, spadające liście). Bawcie się w ciemno-widno - niech malec gasi i zapala światło. Pokazuj mu odbicie w lustrze. Przeszukajcie też kuchenne szafki w poszukiwaniu zdobyczy - garnków, sitek, łyżek itp.