Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza będący mieszanką zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Występuje najczęściej w dużych miastach lub miejscowościach, które położone są w dolinach, a w których dominuje ogrzewanie domów piecami węglowymi. Szkodliwymi substancjami nasyca się warstwa powietrza znajdująca się tuż nad ziemią, dlatego jest on tak szkodliwy dla ludzi.
Główną przyczyną smogu w Polsce są piece na stałe paliwa, a zaraz za nimi znajduje się lokalny przemysł oraz spaliny samochodowe.

Smog powoduje takie dolegliwości jak podrażnienie oczu (zapalenie spojówek, świąd, łzawienie), a przede wszystkim schorzenia górnych dróg oddechowych: napady kaszlu, chrypka i przewlekłe infekcje. Zanieczyszczenie powietrza nasila też choroby serca powodując niedotlenienie mięśnia serca, może też przyczyniać się do zawału i nadciśnienia. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje też uczucie zmęczenia, senność, zaburzenia koncentracji i rozdrażnienie. W wyniku wieloletniej ekspozycji na smog znacznie podnosi się też ryzyko występowania nowotworów.

Smog jest też szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Powoduje przedwczesne porody, trudności w rozwoju płuc i niższą wagę urodzeniową. Wyjątkowo w tym przypadku organizm matki nie metabolizuje zanieczyszczeń i nie chroni dziecka.

Jak chronić się przed smogiem?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście nie przebywanie w zaniebieszczonych miastach. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W dni w których stężenie smogu jest największe starajmy się więc nie wychodzić z domu bez potrzeby i nie otwierajmy okien. Coraz popularniejszym sposobem jest też noszenie masek przeciwpyłowych.