wielkanocny żurek
składniki:
- na ok. 2 l wody
- 4-5 białych kiełbas
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1- 2 cebule
- sól, pieprz
- 1/2 szklanki śmietany
- 1 łyżka maki
- żur ( własnej roboty lub gotowy )
- ziele ang.,liść laurowy, dużo majeranku i ząbek czosnku.
- jajka na twardo (jak kto lubi)  ( ewentualnie jaja przepiórcze )
- 1 łyżka chrzanu
Przygotowanie: Wszystkie warzywa oczyszczamy i gotujemy wywar razem z kiełbasą . Po ugotowaniu wyjmujemy marchewki, pietruszkę i selera. Następnie dodajemy przyprawy, oprócz majeranku, wciskamy czosnek (wedle uznania). Dolewamy żur tyle, na ile powinien być kwaśny pamiętając ,ze jeszcze śmietana zakwasi nam całość. Następnie mieszamy mąkę ze śmietaną, zaparzamy gorącym żurkiem i doprawiamy  zupę. Na samym końcu dodajemy majeranek mocno pocierając go w rękach(dzięki temu uwalniają się olejki eteryczne).
Przygotowanie zakwasu na żur: Do kamiennego garnka wsypujemy szklankę mąki żytniej, mieszamy  z taką ilością gorącej wody, aby powstała zawiesina o konsystencji ciasta naleśnikowego (można także dodać kilka ząbków czosnku, liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego). Gdy ciasto ostygnie, wlewamy cztery szklanki chłodnej przegotowanej wody, wkładamy pół kromki razowego chleba ze skórką,  lub 1 dkg drożdży. Całość dokładnie mieszamy. Następnie obwiązujemy garnek płótnem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Zakwas nadaje się do użycia już po 3 dniach. Ci, którzy sami nie robią zakwasu, mogą kupić go w sklepach spożywczych i na targach. Życzę smacznego! Paweł Suchenek.
Paweł Suchenek jest dyplomowanych Szefem Kuchni pięciogwiazdkowego hotelu Rialto w Warszawie. Przed podjęciem pracy w hotelu Rialto przez ostatnie 9 lat pracował w restauracjach sieci Marriott na całym świecie, między innymi w Szwajcarii, Armenii, Anglii i Brukseli.

www.rialto.pl