Co ciekawe, Polacy najczęściej używają oliwy tylko do sałatek i sałat, choć może ona wzbogacić różne dania: grillowane, pieczone, smażone czy duszone. Oliwa extra vergine świetnie pasuje na przykład do bruschetty, makaronów czy warzyw. Dodatkowo może być używana jako przyprawa do dressingów lub jako marynata. Za smażeniem na oliwie extra vergine przemawia fakt, iż oprócz wyjątkowo korzystnej struktury kwasów tłuszczowych, posiada ona bardzo wysoki punkt spalania- do 220˚C, co pozwala nam na niej bezpiecznie smażyć nawet w wysokich temperaturach. Nie chcąc jednak utracić jej wyjątkowych właściwości zdrowotnych, które stopniowo zanikają, im dłużej poddajemy oliwę działaniu wysokiej temperatury,  najlepiej dodawać ją w ostatniej fazie gotowania czy smażenia, a smażyć na zwykłej, rafinowanej oliwie z oliwek.
Co jest większą zaletą oliwy extra vergine – jej uniwersalność czy fantastyczny smak i właściwości? Ten dylemat najlepiej rozstrzygnąć samodzielnie. Smacznego!


Ciemna butelka oliwy – moda czy konieczność?
Pod wpływem światła słonecznego wszystkie tłuszcze (także oliwa) ulegają procesowi utleniania. Najlepiej zatem przechowywać oliwę w ciemnych butelkach, które chronią produkt przed działaniem światła. Tu jednak producenci spotykają się z oporem konsumentów, którzy wolą jasne butelki, przez które widać zawartość opakowania. Dlatego opracowano rozwiązanie umożliwiające klientom wybór – często produkty premium przechowywane są w ciemnych butelkach, natomiast w jasnych opakowaniach sprzedaje się produkty, które nie należą do tej kategorii.

A jak rozpoznać, że produkt uległ utlenieniu i nie powinien być już używany?
Gdy zobaczymy pomarańczowe lub nawet czerwonawe refleksy w oliwie, wiadomo, że produkt nie nadaje się do spożycia. Bo choć oliwa jest tłuszczem płynnym, jełczeje – podobnie jak pozostawione na długo bez przykrycia masło.

Jak długo możemy przechowywać oliwę z oliwek?
Najlepiej zużyć otwartą butelkę oliwy z oliwek w ciągu roku od zakupu, ponieważ z upływem czasu produkt traci swoje właściwości zdrowotne i smakowe. Należy przy tym pamiętać, aby przechowywać oliwę w szczelnie zamkniętej butelce i w chłodnym miejscu, gdzie nie dochodzi światło. Oczywiście przed zakupem produktu sprawdzamy datę ważności, umieszczoną na opakowaniu – maksymalny okres przydatności do spożycia to 18 miesięcy. Dlaczego nie warto kupować produktów o dłuższym okresie przydatności ? Ponieważ roczny cykl zbiorów oliwek gwarantuje, że co roku na sklepowych półkach pojawiają się świeże produkty.