Słynna sukienka naked dress niespełna 19-letniej Kate Moss odsłaniała wszystko! 

Gdy niespełna 19-letnia Kate Moss pojawiła się w tej kontrowersyjnej sukience we wrześniu 1993 r., na imprezie agencji modelek Elite w Londynie, wzbudziła wielką konsternację. Sukienka, na którą zdecydowała się, wtedy będąca już na absolutnym topie modelka, więcej odkrywała, niż zakrywała, stąd nazwa naked dress.

Jak to możliwe, że sukienka, której prawie nie ma, nie dość, że zrobiła tyle szumu, to zapisała się w historii mody na zawsze? Składowych tego spektakularnego sukcesu jest wiele. Oczywistym powodem jest nagość, która czy tego chcemy czy nie, zawsze rozgrzewa opinię publiczną do czerwoności. Ale ważniejszą rzeczą jest to, kto założył tę z pozoru mało spektakularną sukienkę oraz jak ją nosił.

Jak to możliwe, że ten look przeszedł na tzw. salonach? Takie były lata 90. - i wiecie co? Tęsknimy za tym luzem. 

Naked dress, która przy każdym błysku flesza grała z widzem w grę zakryte-odkryte, założyła Kate Moss. Modelka, która zmieniła ideał piękna w latach 90. - androgyniczna, wiotka, rockandrollowa z nieodłącznym papierosem w ustach. To ona z unisexowej bielizny Calvina Kleina zrobiła obiekt pożądania, to ona trzymała się z topmodelkami takimi jak Christy Turlington czy Naomi Campbell. To ją chciały do kampanii wszystkie domy mody i najlepsi fotografowie oraz ci z offu, tacy jak Corrine Day. Kate za to żyła swoim rockandrollowym życiem i zdawała się nic sobie nie robić ze swojej sławy.

Na imprezę w Londynie przyszła w srebrnej minimalistycznej sukience na cienkich ramiączkach, bez grama makijażu, w swobodnie upiętych włosach i w japonkach. I mimo że spod materiału przezroczystego jak pajęcza sieć prześwitywało jej nagie ciało, Kate nie wyglądała ani trochę wulgarnie. Jak to możliwe, że ten look przeszedł na tzw. salonach, a mało tego - stał się kultowym? Takie były lata 90. - i wiecie co? Tęsknimy za tym luzem. 

 

Był jeszcze jeden twórca sukcesu naked dress Kate Moss - przypadek. W jednym z wywiadów Kate przyznała, że wybór ikonicznej sukienki był zupełną wpadką:

 „Poszłam z Jimmym B. (stylistą fryzur Jamesa Browna) i Corinne Day (fotografką) na imprezę Elite. Nie wiedziałam, dlaczego wszyscy byli tak podekscytowani. Aż zrozumiałam. W ciemności mieszkania Corinne w Soho sukienka nie była przezroczysta! “

Naked dress - trend z lat 90. powraca? Identyczny model znajdziesz w kolekcji polskiej marki

Kontrowersyjny trend na półprzezroczyste ubrania powraca - pokazuje to wzrastająca liczba elementów z kolekcji sieciówek. Niemal identyczny model jak ten, który w 1993 r. na londyńskie party założyła Kate Moss znalazłyśmy w nowej kolekcji marki Moye i pochodzi z linii Nude. Halka z organzy w cielistym kolorze niemal do złudzenia przypomina legendarną stylizację! Możesz ją nosić jako halkę lub w wersji dla odważnych - solo, stawiając ulubioną bieliznę w świetle fleszy.

Gdzie jeszcze znajdziesz zmysłowe modele sukienek, które więcej odkrywają niż zakrywają? Zobacz nasze propozycje! Nasza rada: podobny efekt uzyskasz wybierając modne satynowe modele sukienek (szukaj ich np. w kolekcji Nalu Bodywear i Sandry Stachury)