Skuteczny trening - co to znaczy?

Grupa osób, które włączają sport do codziennej rutyny stale rośnie. I wcale nie chodzi o odchudzanie, choć dietetycy wskazują, że to właśnie aktywność fizyczna podejmowana konsekwentnie każdego dnia jest czynnikiem, który przygotuje ciało w bezbolesny sposób do tracenia zbędnych kilogramów. Niezależnie od motywacji, która kieruje nas na siłownię albo na zajęcia jogi warto wziąć pod uwagę ostatnie odkrycie naukowców, bo okazuje się, że ten bardzo prosty i przyjemny trik, jeśli włączyć go do treningu powoduje, że ten staje się dużo skuteczniejszy.

TE ćwiczenia zajmą tylko 10 minut! Uwaga, są super skuteczne!

Skuteczny trening a uśmiechanie

Chodzi o uśmiech. Nie jest tajemnicą, że uśmiech, a więc zanim ten się pojawi – spojrzenie na rzeczywistość bardziej przychylnym okiem sprawia, że jesteśmy bardziej skuteczni w działaniach i mamy większe szanse na to, że nasze akcje skończą się powodzeniem. Jak się okazuje, pogodnie podejście do wysiłku także jest nie bez znaczenia, bo sprawia, że ciało jest skłonne dać z siebie więcej. Wysiłek okazuje się „do uniesienia”, więc wyciskamy więcej, niż gdy bierzemy udział w treningu nachmurzeni czekając, by mieć go wreszcie za sobą. Przy intensywniejszym wysiłku do mózgu uwalnia się więcej endorfin, więc jesteśmy szczęśliwsi, a ciało zapamiętuje ten stan i zapisuje skojarzenie „uśmiech-wysiłek-błogostan” w pamięci.

Uśmiechanie się w trakcie treningu

Dr Noel Brick, który przeprowadził badanie na grupie biegaczy wskazuje, że może chodzić o rozluźnienie mięśni, które ma miejsce w wyniku uśmiechania. A wyniki eksperymentu dają do myślenia: sportowcy, którzy w trakcie treningu się uśmiechali mieli lepszą wydolność, więc ich wysiłek, który poddano monitorowaniu był znacznie bardziej efektywny.  

Ale co ciekawe – jest jedna prawidłowość. Organizm nie da łatwo oszukać – symulowanie uśmiechu dawało całkiem odwrotny rezultat, co miałoby dowodzić tezy, że ćwiczenie na siłę i oddawanie się aktywności, który nie sprawia nam przyjemności jest niczym więcej, niż po prostu stratą czasu. No dobrze, jeśli sie nad tym zastanowić, w pierwszym momencie ćwiczenie na oczach pełnej sali z uśmiechem przyklejonym do twarzy może wydać się dziwne, ale krótka praktyka szybko przekona was, że warto i trudno o przyjemniejszy i łatwiejszy sposób na skuteczny trening.