1. Strój – wygodny strój jest podczas uprawiania sportu bardzo ważny, ale zazwyczaj najbardziej istotne są buty. Zarówno w bieganiu, jak i ćwiczeniach na siłowni ważne jest, aby odpowiednio amortyzowały i chroniły twoje stopy

2. Dobrze ułożony trening – czyli zestaw ćwiczeń dobrany do twoich preferencji i upodobań, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Każdy trening powinien składać się z rozgrzewki, właściwego treningu i rozciągania i stabilizacji czyli uspokojenia po ćwiczeniach. Warto ustalać go z trenerem, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, bo zwyczajnie się na tym zna.

3. Czas treningu – prawidłowy trening w którym spalamy kalorie powinien trwać minimum 40 min (niestety 10 minutowa przebieżka na bieżni nie przyniesie nam zbyt dobrych rezultatów), natomiast trening powyżej godziny jest już bardzo obciążający dla organizmu jeśli nie mamy świetnej kondycji.

4. Częstotliwość – trening powinien być powtarzany co najmniej 3 razy w tygodniu, aby przyniósł pożądane rezultaty, maksymalnie jednak powinien obejmować 6 dni w tygodniu, aby przynajmniej 1 dzień ciało odpoczęło. Wskazany jest też zupełnie wolny tydzień co ok,. 6 tygodni. Organizm musi mieć czas na odpoczynek i regenerację, ważna jest też odpowiednia (min. 7-8 h) dawka snu.

5. Dieta – jak wiemy samo ćwiczenie to tylko polowa sukcesu. Druga połówka w walce o piękną sylwetkę kryje się w naszym jedzeniu. Ograniczamy tłuszcze i rezygnujemy ze słodyczy, a szczególnie słodkich gazowanych napojów. Staramy się jeść regularnie co 3 godziny, do diety wprowadzamy dużo warzyw i ryb, a ziemniaki zastępujemy kaszą lub ryżem. Nigdy nie trenujemy na pusty żołądek! Na ok 30 min przed treningiem zjadamy coś małego (np. owoc). Po ćwiczeniach staramy się zjeść coś w ciągu 20-30 min i powinno to zawierać białko i węglowodany (np. najbardziej popularna potrawa bywalców siłowni czyli kurczak z ryżem). Trzeba też pamiętać o piciu dużych ilości wody.

6. Cierpliwość – w nią musimy się uzbroić jeśli chcemy zobaczyć efekty naszych ćwiczeń. Pierwsze nieśmiałe mogą być widoczne już po miesiącu, a bardziej konkretne po 3 miesiącach.