Skurcze mięśni są zazwyczaj bardzo niespodziewane i nieprzyjemne. Jednych dopadają w trakcie wysiłku fizycznego, innych podczas snu.

Przyczyn powstawania skurczy może być kilka. Jednym z nich są niedobory minerałów i soli mineralnych. Skurcze pojawiają się przy niedoborach magnezu i potasu. Należy zadbać o dietę bogatą w te minerały. Warto też ograniczyć kawę, która je wypłukuje i czasowo suplementować żelazo i potas. Jeśli skurcze nie miną koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli skurcze pojawiają się podczas treningów jest to naturalna reakcja organizmu na nadmierny wysiłek. Często pojawiają w nogach się na początku, szczególnie podczas biegania, pływania czy jazdy na rowerze. Sposobem na nie jest przede wszystkim rozgrzewka przed treningiem. Zadbaj też o odpowiedni sprzęt: wygodne buty przeznaczone do biegania czy siodełko w rowerze ustawione dość wysoko.Częstym błędem jest jazda na zbyt niskim siodełku, co powoduje skurcze mięśni. Siedząc na rowerze postaw pietę stopy na pedale. Powinna być wyprostowana, do takiej wysokości ustawiaj siodełko.

Jeśli zaczynasz treningi nie przesadzaj z ich ilością i intensywnością. Pamiętaj o wodzie podczas ćwiczeń! Jeśli dopadnie cię skurcz staraj się rozmasować bolące miejsce.

Skurcze pojawiają się też podczas przegrzania organizmu (np. po intensywnym plażowaniu), tu także pamiętaj o piciu dużych ilości wody i schronieniu się w zacienionym miejscu.