Wieczór wróżb i lania wosku sięga aż do czasów pogańskich. Andrzejki znane były jako jędrzejki nie tylko w Polsce, ale też (pod innymi nazwami) w innych krajach Europy. Pojawiły się prawdopodobnie około XII wieku a do Polski przywędrowały dopiero w wieku XVI. Być może ten wyjątkowy wieczór ma związek ze Świętem Zmarłych, również obchodzonym w listopadzie.

Wierzono wtedy, że duchy błądzące po Ziemi pomagają ludziom odkryć karty przyszłości. Według niektórych podań Andrzejki, podobnie jak imię Andrzej pochodzą z Grecji, według innych z Niemiec, gdzie Andrzej to najważniejszy ze świętych.

Pewne jest jednak to, że wieczór andrzejkowy to ostatni wieczór szaleństw przed nastaniem Adwentu. To właśnie wtedy panny chętnie wróżyły sobie kiedy wyjdą za mąż, a piecze nad nimi sprawował św. Andrzej – patron pobożnych panien na wydaniu. To właśnie do niego panny wznosiły swoje modły prosząc o dobrego i bogatego męża.
Mało kto dziś wie, że podobnym odpowiednikiem jak św. Andrzej, ale dla mężczyzn jest św. Katarzyna. To w jej święto przypadające na 24 listopada wróżyć powinni kawalerowie.