Siemię lniane kojarzy się przede wszystkim z naturalnym specyfikiem stosowanym na problemy trawienne, czasem również na ból gardła. Warto jednak wiedzieć, że te niepozorne, łagodne w smaku ziarenka mają o wiele szersze zastosowanie. Siemię lniane to prawdziwa kopalnia witamin i innych cennych składników odżywczych, które mają rewelacyjny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na skórę i włosy. Z tego względu siemię lniane jest powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Poznaj korzyści, jakie daje stosowanie siemienia lnianego na włosy i sprawdź, jak możesz je wykorzystać w ich codziennej pielęgnacji!

Siemię lniane na włosy – właściwości

Warto zacząć od tego, że siemię lniane jest zaliczane do grupy "super foods", czyli żywności naturalnej, która zawiera cenne dla zdrowia składniki. Już samo to przywodzi na myśl, że te małe, brązowe ziarenka muszą skrywać bogactwo dla zdrowia. W istocie - tak właśnie jest!

Siemię lniane jest niezwykle bogate w:

  • kwasy omega-3;
  • lignany;
  • witaminę B6;
  • witaminę E;
  • witaminę K;
  • kwas foliowy;
  • ryboflawinę;
  • potas;
  • cynk;
  • żelazo;
  • wapń.

To prawdziwy koktajl wzmacniający i kondycjonujący - nie tylko organizm od wewnątrz, ale również włosy: cebulki, skórę głowy i pasma na długości. Siemię lniane to naturalny, łagodny i skuteczny środek wzmacniający i upiększający włosy. Dzięki niemu:

  • skóra głowy i cebulki włosów są wzmocnione i odżywione;
  • włosy mają mniejszą skłonność do wypadania;
  • podrażnienia skóry głowy zostają wyciszone;
  • przesuszona skóra głowy odzyskuje optymalny poziom nawilżenia, dzięki czemu ustaje również swędzenie;
  • włosy na długości są pokryte niewidocznym filtrem, który ich jednak nie obciąża;
  • kosmyki są nawilżone, odzyskują sprężystość i piękny, naturalny blask. 

Siemię lniane na włosy można stosować na kilka sposobów: wewnętrznie i zewnętrznie. Jak? 

Siemię lniane na włosy – jak stosować?

Siemię lniane jest bardzo proste w przygotowaniu i użytku zewnętrznym, dlatego możesz sięgać po nie często, bez obaw o to, że zabieg upiększający na włosy będzie czasochłonny. Do pielęgnacji włosów i skóry głowy najwygodniej będzie ci użyć całych ziaren, a nie mielonych. Maseczka z lnu na włosy i żel z siemienia lnianego na włosy są bardzo proste do zrobienia: nasiona wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez kilka - kilkanaście minut, lub zagotować je w garnku z wodą.

W pierwszym przypadku powstanie wodnisty napar, w drugim - żel lniany, o konsystencji kisielu. Siemię lniane na włosy możesz stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Spożywanie naparów przyniesie korzyści dla całego organizmu, a przy okazji wzmocni włosy. Siemię lniane na włosy i skórę głowy, stosowane zewnętrznie, może być wykorzystane na kilka sposobów. Jakich? 

Zobacz także:

Siemię lniane na włosy – efekty

Jakie efekty daje stosowanie siemienia lnianego na włosy? Zobacz, co daje stosowanie naturalnych kosmetyków domowej roboty z siemienia lnianego: na skórę głowy, długość i końcówki. 

Siemię lniane na skórę głowy

Zdrowy wygląd i kondycja włosów w największej mierze zależą od stanu skóry głowy. Dlatego w codziennej pielęgnacji skup się właśnie na niej, a przynajmniej na równi z pielęgnacją włosów na długości. Pamiętaj, że kosmyki na długości to martwa struktura, a ich siła i wygląd bierze się od korzeni - jak w przypadku rośliny - a więc w tym przypadku z cebulek. Maseczki, płukanki i wcierki z siemienia lnianego na skórę głowy zadziałają jak koktajl odżywczy i kompres łagodzący. 

Swędząca, łuszcząca się skóra głowy, podrażnienia i zaczerwienienia, zapalenie mieszków włosowych czy świąd skóry głowy - te problemy przestaną sprawiać kłopot, jeśli zaczniesz regularnie stosować siemię lniane na skórę głowy. Do płukania włosów po myciu użyj płukanki z siemienia, po umyciu ich wykorzystaj napar z tej rośliny w postaci wcierki bądź dodaj żel lniany lub napar z niego do maseczki lub odżywki, którą nakładasz również na skórę głowy. W każdej postaci siemię lniane zadziała jak kompres kojący, nawilżający i zmiękczający, a także wzmacniający cebulki włosów.

Siemię lniane na porost włosów

Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów siemię lniane często jest stosowane jako naturalny środek na wypadanie włosów. Regularne wykonywanie maseczek czy używanie naparów lub płukanek z siemienia lnianego na skórę głowy i włosy sprawia, że cebulki stają się mocniejsze, a włosy są mocniej zakotwiczone. Dzięki temu zmniejsza się ich wypadanie, a co więcej - dzięki witaminom i minerałom włosy są również stymulowane do wzrostu. Efekt jest więc podwójny: włosy rosną szybciej i jest ich więcej, a przy tym wypada ich o wiele mniej, w związku z czym czupryna jest gęstsza. Siemię lniane na łysienie to jeden z niedocenianych, a przy tym niesamowicie skutecznych, naturalnych sposobów.

Maseczka z siemienia lnianego na włosy

Maseczka i odżywka z siemienia lnianego na włosy to kolejny prosty sposób na ich naturalne wzmocnienie i dodanie im blasku. Przygotowanie takiej maseczki jest bardzo proste i możesz zrobić to na kilka sposobów. 

Kilka łyżek nasion siemienia lnianego zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez kilka minut. Następnie oddziel nasiona od wywaru i ostudzony płyn dodaj do ulubionej maski lub odżywki, którą nakładasz na włosy i skórę głowy. Dodanie naparu z siemienia lnianego "podkręci" działanie kosmetyków, dzięki czemu ich skuteczność będzie większa. Otrzymaną wodę lnianą/żel możesz również stosować solo!

Drugi sposób to przegotowanie nasion siemienia lnianego w wodzie. Gotuj je na małym ogniu tak długo, aż woda, w której się znajdują, zmieni swoją konsystencję na gęściejszą, przypominającą kisiel. Koniecznie przestudź otrzymany żel, a następnie wmasuj go w umyte włosy i skórę głowy i pozostaw na co najmniej pół godziny. Siemię lniane należy nakładać na mokre czy suche włosy? Świeżo umyte, wilgotne kosmyki będą mieć rozchylone łuski. Dzięki temu włosy lepiej przyjmą składniki odżywcze nie tylko z kosmetyków, ale również z maseczki z siemienia lnianego. Taką maseczkę możesz nakładać również na suche włosy, jednak w tym przypadku sprawdzi się ona lepiej jako żel stylizujący: usztywni pasma. 

Siemię lniane możesz nałożyć na włosy na całą noc. Włosy najlepiej zepnij w koczek i nałóż na nie foliowy czepek lub woreczek foliowy, a na to miękką czapkę lub ręcznik. Pod wpływem ciepła łuski włosów i pory skóry rozszerzą się, dzięki czemu składniki odżywcze z maski wchłoną się lepiej i głębiej. Rano umyj włosy delikatnym szamponem lub po prostu spłucz je dokładnie letnią wodą. 

Płukanka z siemienia lnianego na włosy

Kolejnym sposobem na odżywienie i nawilżenie włosów za pomocą siemienia lnianego jest płukanka. To kosmetyk bardzo prosty do przygotowania: łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką zimnej wody i zagotuj. Gotuj na małym ogniu, najlepiej pod przykryciem, przez 15 minut. Przez cały czas mieszaj. Przecedź, dodaj odpowiednią ilość zimnej wody (tyle, by uzyskać płyn - po zagotowaniu ziaren powstanie bowiem gęsty żel). Otrzymany płyn stosuj do ostatniego płukania włosów. Po zastosowaniu płukanki z siemienia lnianego włosy będą miękkie, błyszczące, sprężyste i łatwiej będzie je ułożyć. 

W podobny sposób przygotujesz także odżywczą i ochronną mgiełkę na włosy. Ziarna zalej wodą w proporcji 1 łyżka ziaren na 100 ml wody i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Następnie odcedź mieszankę i pozostaw do ostudzenia. Jeśli otrzymany płyn będzie za gęsty, dolej odrobinę wody, aż do uzyskania płynnej konsystencji. Płyn przelej do buteleczki z atomizerem i dodaj kilka kropel ulubionego, naturalnego oleju. Gotowe!

Żel lniany na włosy

Len na włosy możesz wykorzystać również w postaci naturalnego żelu do stylizacji. Żel lniany otrzymuje się (jak wspomniano już powyżej) poprzez gotowanie ziaren w wodzie. Taki naturalny kosmetyk możesz przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. Wyrzuć go i przygotuj nowy, gdy zacznie zmieniać kolor i będzie mieć kwaskowaty zapach. Żel lniany przechowuj w ceramicznym lub szklanym naczyniu. 

Jak stosować len na włosy w postaci żelu? Dokładnie tak samo, jak w przypadku gotowego produktu drogeryjnego! Istotną kwestią jest również to, że żel lniany doskonale podkreśla skręt włosów. To rewelacyjny, naturalny i odżywczy kosmetyk do kręconych włosów. 

Do czego jeszcze możesz wykorzystać żel lniany? Jeśli farbujesz włosy ziołami - henną, to żel lniany już po pierwszym użyciu stanie się Twoim ulubionym kosmetykiem. Jeśli do tej pory hennę rozrabiałaś w wodzie i masz wrażenie, że otrzymana pasta jest sucha i ciężko się ją nakłada, a w dodatku włosy po farbowaniu są sztywne i bardzo suche, następnym razem zamiast wody, do henny dolej ciepłego żelu lnianego. Możesz również dodać trochę żelu i trochę ciepłej wody - w proporcji, jaka będzie Ci najbardziej odpowiadać. Co daje rozrabianie henny na żelu lnianym? 

Po pierwsze: pasta uzyskuje idealną, kremową konsystencję, bardzo podobną do farby chemicznej. Dzięki temu mieszankę nakłada się bardzo łatwo i precyzyjnie. Po drugie: żel lniany w żaden sposób nie wpływa negatywnie na wytrącanie się barwnika z henny, a przy tym jest naturalną odżywką zmiękczającą i nawilżającą włosy i skórę głowy. Dzięki takiemu dodatkowi włosy po farbowaniu ziołami będą miękkie i przyjemne w dotyku. 

Siemię lniane na włosy do picia

Picie siemienia lnianego ma dobroczynny wpływ nie tylko na układ pokarmowy i trawienny, ale także na kondycję skóry, paznokci i włosów. Dzięki temu, że zawiera mnóstwo witamin i minerałów, stanowiących budulec między innymi włosów, jego regularne picie przełoży się pozytywnie na wygląd pasemek. Siemię lniane na porost czy wypadanie włosów można stosować więc nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie. 

Siemię lniane na włosy – opinie

Maska z siemienia lnianego, odżywka, żel czy mgiełka - każda z tych propozycji cieszy się sporym uznaniem osób świadomie pielęgnujących włosy. Na niejednym forum internetowym czy w grupach tematycznych na portalach społecznościowych można przeczytać wyrazy zachwytu nad tym naturalnym, tanim i zachwycającym sposobie pielęgnacji włosów. W sieci znalazłyśmy kilka wypowiedzi użytkowniczek urodowych forów, które dzielą się swoimi doświadczeniami i odczuciami:

"Siemie lniane pięknie nabłyszcza włosy, glucika stosuję zawsze gdy potrzebuję mieć błyszczące i nawilżone." - Lanessa, wizaz.pl

"Siemię jest też świetne na włosy stosowane na zewnątrz. mruga. Ja gotuje dwie łyżki w szklance wody (tak żeby było gęste) jak się już jest gęste to odcedzam sitkiem te ziarna , lekko studzę, mieszam z maską (np. kallos late, pilomax) dodaje kilka kropli olejku arganowego, rycynowego i czasami naftę, na umyte wilgotne włosy, na to czepek, ręcznik i chodzę tak minimum godzinę, później spłukuje. Przy częstym stosowaniu efekty na prawdę są świetne." - mammamia19, vinted.pl/forum/fryzury

"Ukladam siemieniem lnianym moje krecone wlosy. Sa miekkie, i ladnie sie skrecaja. Zrezygnowalam z pianek i zeli i ten sposob okazal sie najlepszy. Zaparzam codziennie lyzke siemienia goraca woda, bo na gotowanie nie mam czasa. Zostawiam, az wystygnie i odcedzam. Plucze tez wlosy woda z miodem (to chyba byla rada deczi), czasami pokrzywa. Od czasu, jak zrezygnowalam ze wszystkich tych "rewelacyjnych" szamponow, odzywek i pianek moje wlosy maja sie swiatnie. Czasem mniej moze znaczyc lepiej. wlosy, jak caly czlowiek to produkt naturalny, za duzo chemii nie zniesie (...)" - allissima, forum.gazeta.pl.