Kleszcze to małe podstępne owady – pajęczaki. Kleszcze w trakcie rozwoju przechodzą kilka stadiów – larwa, nimfa oraz dorosła postać – imago. Każda z nich musi raz wyssać krew ssaka, aby dalej się rozwijać. Cykl rozwoju trwa około dwóch lat. Największą aktywność kleszcze wykazują w maju i czerwcu, oczywiście jeśli występują wysokie temperatury. Szczególnie łagodne zimy oraz wilgotne lata przyczyniają się do ich rozprzestrzeniania.

Kleszcze są groźne dla ludzi i zwierząt gdyż przenoszą groźne choroby. Należy do nich przede wszystkim borelioza (nawet 30% kleszczy może być nią zarażone), a także kleszczowe zapalenia mózgu i inne choroby.
Aby uchronić się przed kleszczami najlepiej byłoby w ogóle w okresie letnim nie odwiedzać łąk i lasów. Kleszcze czają się bowiem na niskich krzewach i źdźbłach trawy i stamtąd skaczą na swoje ofiary.

Trudno jednak odmówić sobie latem spacerów i pikników, jeśli więc wybieramy się w miejsca zagrożone starajmy się zasłaniać ciało ubraniem. Wskazane jest także zakładanie jasnego ubrania, bo łatwiej na nim zauważyć wędrującego pasażera na gapę. Ochronę warto dodatkowo wzmocnić środkami odstraszającymi kleszcze. Po powrocie do domu należy sprawdzić dokładnie ciało, a szczególnie miejsca gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna: pachwiny, zgięcia łokci, skórę głowy.

Jeśli znajdziemy kleszcza należy go delikatnie usunąć pęsetką zwracając uwagę czy jakiś jego fragment nie został w ciele, a później obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy jak najszybciej należy udać się do lekarza.