Niacynamid – czy jeden składnik rozwiąże wszystkie problemy skóry?

Retinol (czyli pochodna witaminy A), witamina C i witamina E (tokoferol) to klasyka przeciwstarzeniowej pielęgnacji. Ta pierwsza przyspiesza odnowę komórkową i dosłownie przebudowuje skórę. Witamina C i E to silne przeciwutleniacze, a także zgrany duet w walce z przebarwieniami. Jak w tym towarzystwie wypada niacynamid, czyli witamina B3? Okazuje się, że nie tylko łączy wszystkie te funkcje, ale potrafi zrobić dla skóry jeszcze więcej! Aż dziw, że przemysł kosmetyczny odkrył go tak późno (ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale). W dodatku w końcu można znaleźć niacynamid w przyzwoitym stężeniu i w towarzystwie innych dobroczynnych składników.

Serum z niacynamidem Paula’s Choice doczekało się już swojego stałego grona fanów. Ten kultowy kosmetyk z 10-proc. stężeniem witaminy B3 zmniejsza widoczność porów i przebarwień, również tych potrądzikowych.  Oprócz niacynamidu, znajdziemy w nim witaminę C, łagodzący pantenol, przeciwtrądzikowy ekstrakt z korzenia lukrecji i beta-glukan, który jest uważany za roślinny odpowiednik kwasu hialuronowego.

Niacynamid na trądzik i rozszerzone pory

Niacynamid ma także właściwości seboregulujące. Docenią go więc osoby z tendencją do rozszerzonych porów i wyprysków, a także cery łojotokowe i trądzikowe. Stosowany regularnie reguluje produkcję sebum i wycisza stany zapalne, jednocześnie nie wysuszając skóry, jak robi to wiele preparatów przeciwtrądzikowych. Kultowe serum Niacinamide The Ordinary z 10-proc. stężeniem niacynamidu zawiera także cynk, który wzmacnia działanie przeciwtrądzikowe i przyspiesza regenerację skóry. Oprócz tego, witamina B3 rozpuszcza się w wodzie, więc większość kosmetyków ma lekkie, wodniste formuły, które są idealne dla cer przetłuszczających się.

Niacynamid na zmarszczki

Niacynamid jest jednym z tych składników, które stymulują produkcję kolagenu, a więc białka podporowego skóry, odpowiedzialnego za jej jędrność. Witamina B3 zmusza skórę do szybszej regeneracji, a oprócz tego wzmacnia także ceramidy, odpowiedzialne za połączenia międzykomórkowe. To z kolei wpływa na gęstość skóry, a tym samym zwiększa jej odporność na utrwalanie zmarszczek i bruzd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że niacynamid jest silnym antyoksydantem i jak większość witamin opóźnia procesy starzenia się skóry.

Niacynamid na przebarwienia

To kolejna supermoc witaminy B3. Okazuje się, że ten składnik działa zarówno na przebarwienia posłoneczne, jak i te po trądziku. Niacynamid skutecznie rozjaśnia plamy pigmentacyjne i wyrównuje kolory, a do tego zapobiega powstawaniu nowych.

Co jeszcze potrafi niacynamid?

Zapewnia lepsze nawilżenie skóry i ogranicza odparowywanie wody z naskórka. To oznacza, że działa tak, jak większość kremów, które zamykają wodę pod płaszczykiem nieco cięższej, często tłustej warstwy. Niacynamid robi dokładnie to samo, ale bez zbędnej okluzji, która nie służy np. cerom mieszanym czy przetłuszczającym się. Sama witamina B3 bardzo często bywa parowana z kwasem hialuronowym lub innymi humektantami.

Czy cera wrażliwa lubi niacynamid?

Tak, i to bardzo! W przeciwieństwie do witaminy C, czy retinolu, niacynamid jest bardzo łagodnym składnikiem aktywnym i bardzo rzadko wywołuje podrażnienia. Co więcej, ma właściwości łagodzące i wzmacnia naczynka, więc posiadaczki wrażliwej lub naczyniowej skóry z pewnością bardzo go docenią.