W jakiej kolejności powinnaś nakładać kosmetyki?

Wielokrotnie przy naszej pielęgnacyjnej rutynie nie zastanawiamy się, jak ważna jest kolejność, według której nakładamy kosmetyki na twarz. Tymczasem doktor Lancer, który współpracował z takimi gwiazdami, jak Beyonce, Margot Robbie czy Kim Kardashian zdradza jak istotne dla naszej cery jest odpowiednie nakładanie warstw. Jak sugeruje, najlepiej zacząć od produktu, który ma najlżejszą formułę, a na koniec zostawić sobie te najcięższe. 

- Moje ogólne zalecenie jest takie, aby wszelkie lekkie produkty, takie jak serum lub emulsje, były stosowane jako pierwsze W ten sposób mogą zostać w pełni wchłonięte przez skórę przed nałożeniem cięższych kremów. Jeśli odwrócimy te kolejność, lekkie formuły mogą nie przebić się przez barierę okluzyjną, jaką tworzą na skórze bardziej kremy czy oleje. A wtedy ich stosowanie zupełnie nie ma sensu, bo nie będą działać zgodnie z oczekiwaniami - mówi ekspert.

Zobacz też: Wrażliwa skóra po 30-tce. Testujemy pielęgnację przeciwstarzeniową dla wrażliwców

Co w sytuacji, gdy mamy do nałożenia więcej niż jedno serum?

Jeśli nie masz pewności, nałóż obie tekstury na dłoń, aby zobaczyć, która jest grubsza.

- Zawsze stosuj produkty na bazie wody przed produktami na bazie oleju, np. kwas hialuronowy najpierw zamiast witaminy C, witaminy A lub produktu aktywnego na bazie oleju” - wyjaśnia Daniel Isaacs, dyrektor do spraw Badań w Medik8.

Jeżeli obie konsystencje są takie same, zacznij od nałożenia najbardziej aktywnego składnika.

-Nakładając serum, najpierw nałóż najbardziej aktywny składnik i wybierz składnik, na którym Twoja skóra powinna najbardziej skorzystać. Na przykład, jeśli Twoim największym zmartwieniem jest trądzik i wypryski, sięgnij po serum z kwasem salicylowym - jeśli ma pigmentację, wybierz najpierw witaminę C – mówi Lucy Hilson.

Zobacz też: Krem, który działa jak lifting - albo serum jak botoks. Te kosmetyki zapewniają efekt profesjonalnych zabiegów

Czy pora dnia ma znaczenie w nakładaniu kosmetyków?

Niektóre serum działają lepiej wieczorem niż rano i odwrotnie. Dwie najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, to witamina C i retinol.

 - Witaminę C najlepiej stosować rano, ponieważ ma ona właściwości chroniące skórę, które pomagają chronić komórki przed zanieczyszczeniami i innymi czynnikami środowiskowymi, na które można się natknąć w ciągu dnia. Kiedy witamina C jest stosowana z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina E, może poprawić wyniki i wydajność. Retinol działa najlepiej wieczorem, ponieważ może zwiększyć wrażliwość skóry na światło słoneczne, dlatego zamiast nakładać je razem, należy nakładać je o różnych porach dnia. – mówi Lucy Hilson

Zobacz też: Trądzik nie zatrzyma się sam. Jak dbać o skórę problemową w czasie izolacji?

Ochrona skóry i filtr SPF. Na co patrzeć podczas nakładania kosmetyków?

Rutynowa pielęgnacja rano powinna zawsze kończyć się nałożeniem kosmetyku z zawartością SPF. Niezależnie od konsystencji produkt z filtrem SPF musi być on nałożony na końcu i tworzyć ostatnią warstwę, ponieważ to na niego najbardziej pada słońce. Co więcej, produkty z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko latem. Uchroni nas to przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek.

Zobacz też: Krem na cienie pod oczami. 10 kosmetyków z bogatym składem, które odżywią cienką skórę

Jaka jest ostateczna kolejność nakładania produktów na twarz?

Przy nakładaniu kosmetyków spełniających różne funkcje, warto zacząć od tych odpowiedzialnych za oczyszczenie naszej skóry. Drugim krokiem powinien być tonik, który matuje naszą skórę i jeszcze dogłębniej oczyszcza ją z niedoskonałości. Następnym etapem powinien być kosmetyk nawilżający, na przykład specjalny krem, a dopiero na końcu stosujemy produkt z filtrem SPF.

- Każdy ma wyjątkowe potrzeby skóry, a stworzenie własnej mieszanki do pielęgnacji przyniesie rezultaty, których oczekujemy. Prawidłowe nakładanie warstw produktów przez dłuższy czas przynosi bardziej zauważalne efekty. Jeśli używałaś odpowiedniego produktu i nie widzisz jego rezultatów, być może nakładasz go o niewłaściwej porze dnia lub w złej kolejności – mówi doktor Lancer.

Stosowanie tych kilku prostych i krótkich reguł pozwoli nam lepiej zadbać o swoją cerę i dostarczyć jej wszystkich niezbędnych składników zawartych w kosmetykach. Dlatego nie powinniśmy dłużej zwlekać, tylko wziąć sobie do serca słowa ekspertów i ulepszyć naszą codzienna pielęgnację skóry twarzy o ich porady.

Zobacz też: Bakuchiol, czyli roślinny retinol. Czy działa na zmarszczki równie skutecznie? [TEST REDAKCJI]