Seksomia - co to jest?

Seksomia to zaburzenie polegające na niepożądanym zachowaniu podczas snu. To jeden z rodzajów parasomnii - ludzie z tego typu zaburzeniami przejawiają w czasie snu różne zachowania, których nie są świadomi i których później nie pamiętają. W przypadku seksomii, czyli inaczej zespołu Morfeusza, chodzi o zachowania seksualne: od erotycznych projekcji sennych, przez masturbację i nocne polucje aż po stosunki seksualne. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do gwałtu. Szacuje się, że seksomię ma ok. 1% społeczeństwa, w rzeczywistości jednak ta liczba może być znacznie większa, bo seksomię trudno zdiagnozować, dla wielu jest to też bardzo wstydliwy problem.

Seksomia - kto może zachorować?

Na wystąpienie seksomii bardziej narażone są osoby, które nie zaspokajają bądź ukrywają swoje potrzeby seksualne, często się masturbują, nałogowo oglądają filmy pornograficzne lub cierpią na depresję. Często zespół Morfeusza występuje u ludzi z osobowością mnogą. Seksomii sprzyja występowanie innych zaburzeń snu, np. lunatykowania.

Seksomia - objawy

Niezwykle trudno wykryć i zdiagnozować seksomię. O aktywności seksualnej, której człowiek się podejmuje, a której nie jest świadomy, może poinformować jedynie osoba postronna, która zaobserwowała takie zachowanie u chorego. Jeśli więc osoba z seksomią nie ma partnera seksualnego albo mieszka sama, właściwie nie ma możliwości, by dowiedzieć się, czy ma do czynienia z seksomią. Sytuacja się komplikuje, jeśli dochodzi do nieakceptowanych przez innych zachowań seksualnych - na zachodzie toczyły się już sprawy sądowe, w których chorzy na seksomię byli oskarżani o gwałt.

Seksomia - leczenie

Farmakologiczne leczenie seksomii to ostateczność. Najczęściej ludziom z zespołem Morfeusza proponuje się najpierw wyeliminowanie niezdrowych nawyków (zwiększenie czasu poświęcanego na sen), odstawienie używek (narkotyki, alkohol, papierosy), unikanie stresu. Czasem konieczna jest psychoterapia. W skrajnych przypadkach seksomii podaje się leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe.