Molestowanie seksualne w Akademii Noblowskiej

Skandal związany z molestowaniem seksualnym, który wypłynął jeszcze w zeszłym roku, rzucił cień na całą Akademię Szwedzką i instytucję Nagrody Nobla. Mąż jednej z członkiń Akademii poetki Katariny Frostenson, fotografik Jean-Claude Arnault został oskarżony o dopuszczenie się niewłaściwych zachowań seksualnych przez osiemnaście kobiet. Ofiary odważyły się zabrać głos na fali globalnej akcji społecznej #MeToo.

Szanowani ludzie szwedzkiej kultury, Arnault i jego żona Katarina Frostenson, założyli w ramach Akademii Szwedzkiej klub Forum i to właśnie tam miało dochodzić do nadużyć i przestępstw na tle seksualnym. Proceder według zeznań ofiar miał się odbywać na przestrzeni dwudziestu lat. Podczas śledztwa dopatrzono się także nieprawidłowości finansowych między Akademią a klubem Forum.

Mężczyzna związany z Noblem oskarżony o molestowanie

Fotografikowi zostały również przedstawione zarzuty przecieków apropo literackiej Nagrody Nobla. Od 1996 roku podobno siedem razy zdradził informację o tym, do kogo powędruje prestiżowa nagroda (ujawnił również nazwisko Polki, Wisławy Szymborskiej).

Poetka Katarina Frostenson została zmuszona do opuszczenia składu komisji noblowskiej, wczoraj do dymisji (zmuszona ilością głosów) podała się też przewodnicząca Akademii Noblowskiej, przyznającej Noble w dziedzinie literatury - Sara Danius.

Cały seksualny skandal w szeregach Akademii w Szwecji już odbił się mocno na wizerunku najważniejszych nagród świata. W sprawie fotografika Jean-Claude'a Arnault toczy się śledztwo, niektóre z jego czynów uległy jednak przedawnieniu, częściowo brak też dowodów.

Katarina Frostenson poetka związana z Akademią Noblowską