Uprawiamy coraz mniej seksu

Ta wiadomość wydaje wam się zadziwiająca? Okazuje się, że najnowsze badania potwierdzają dość smutną rzecz: uprawiamy coraz mniej seksu. Te niepokojące dane dotyczą zwłaszcza młodych osób.

Na Wyspach Brytyjskich co 10 lat przeprowadzane są badania dotyczące życia seksualnego mieszkańców wysp brytyjskich. Porównując najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez NATSAL (ang. National Surveys of Sexual Attitudes and Lifestyles) można zauważyć spadek aktywności seksualnej.

Okazuje się, że częstotliwość odbywania stosunków seksualnych w Wielkiej Brytanii systematycznie spada.

Uprawiamy coraz mniej seksu: te statystyki dają do myślenia

Porównując najnowsze wyniki badań z tymi sprzed 10. lat wynika, że wzrosła liczba osób deklarujących, że nie odbywały stosunku w ciągu ostatniego miesiąca.

Te wyniki dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Również proporcje respondentów deklarujących odbywanie więcej niż 10 stosunków w ciągu ostatniego miesiąca spadła w porównaniu z wynikami sprzed ostatnich 10 lat. Wśród kobiet taką deklarację wyraziło 13,2%, podczas gdy w latach 90. było to prawie 19%. Natomiast wśród mężczyzn wynik też jest porównywalnie niski - obecnie około 14%, a w latach 90. - prawie 20%.

Czynnikami wpływającymi na zwiększoną częstotliwość odbywanych stosunków były: dobre zdrowie fizyczne i psychiczne, zatrudnienie oraz wysokie zarobki.

Chociaż mamy szeroki dostęp do antykoncepcji i świadomość nasza jest większa, to wyniki najnowszych badań powinny dać nam do myślenia. Czyżby pęd życia, przewlekłe zmęczenie i nadmiar bodźców odbierał nam chęci do seksu?

Mimo że te badania dotyczą mieszkańców wysp brytyjskich, to jeśli przyjrzymy się chociażby Amerykanom, to sytuacja dotycząca ich aktywności seksualnej też nie przedstawia się najlepiej. 

Z najnowszego raportu General Social Survey (GSS) przygotowany przez National Opinion Research Center (NORC) na Uniwersytecie w Chicago wynika, że 29% Amerykanów i 18% Amerykanek (prawie jedna na cztery osoby) nie uprawiało seksu w ciągu ostatniego roku. W tej grupie znaczną część stanowią osoby powyżej dwudziestego roku życia. Jak podkreślają naukowcy jeszcze nigdy społeczeństwo nie było tak wstrzemięźliwe. U wielu osób abstynencja seksualna  trwa dłużej niż rok i dotyczy to w wielu przypadkach mężczyzn w wieku 18-29 lat.