Bez względu na to, czy wykonałaś pełny makijaż, pomalowałaś tylko rzęsy lub zrobiłaś sobie akurat dzień sauté, dokładnie oczyszczaj przed snem całą twarz i szyję. A jeśli po późnym powrocie do domu nie masz już siły na porządny zabieg, przemyj przynajmniej twarz odrobiną żelu pod prysznic i wodą, a następnie zaaplikuj krem. To niezbędne minimum przed pójściem spać. Jednak poza wyjątkowymi sytuacjami poświęć swojej cerze nieco więcej czasu.

Jak to zrobić

■ Nałóż preparat oczyszczający na czoło, policzki, nos i brodę. Rozprowadź kosmetyk po całej twarzy i szyi, a następnie przez kilkanaście sekund masuj skórę okrężnymi ruchami od góry na zewnątrz i do dołu. Zrób to wilgotnymi dłońmi lub wacikiem zwilżonym w wodzie (źródlanej, mineralnej lub przegotowanej).
■ Przetrzyj buzię i szyję czystym płatkiem kosmetycznym, zbierając resztki preparatu do demakijażu (zmieniaj płatki tak często, aż ostatni będzie zupełnie czysty). Pamiętaj, by zachować kierunek od podstawy szyi do brody (to poprawi owal twarzy). Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu linii włosów nad czołem i przy skroniach, zwłaszcza jeśli miałaś na twarzy podkład.
■ Przemyj twarz i szyję wodą (źródlaną, mineralną lub przegotowaną). Przetrzyj skórę (delikatnie!) cienkim ręczniczkiem frotté, co zadziała jak łagodny piling.
■ Jeżeli nie lubisz stosować toniku, zrezygnuj z niego. Może on bowiem niepotrzebnie wysuszać suchą skórę. Zastąpi go świetnie naturalny hydrolat (produkt powstający przy destylacji olejków eterycznych, np. woda różana, lawendowa, z bratków).
■ Na koniec zaaplikuj krem pielęgnacyjny, wklepując go delikatnie w skórę twarzy i szyi.

Warto zapamiętać:

Doskonałym zakończeniem demakijażu jest przemycie twarzy hydrolatem z rumianku (www.ecospa.pl) lub kleikiem z płatków owsianych (4 łyżki płatków na 1/2 szklanki wrzątku; nie zapomnij ostudzić!), który po 5 min zmyj wodą.