Luźna skóra na brzuchu - skąd się bierze ten problem?

Utrata nadprogramowych kilogramów przy dużej nadwadze albo powrót do szczupłej sylwetki po ciąży to duży sukces, okupiony morderczymi treningami i samodyscypliną. I choć mogłoby się wydawać, że największym wyzwaniem jest redukcja tkanki tłuszczowej, nasz wygląd po tak znacznej utracie kilogramów często pozostawia wiele do życzenia. Po długiej walce o wymarzoną figurę pozostaje nam niechciana pamiątka - luźna skóra na brzuchu. Skąd się bierze ten problem? Jak mówi dr Roman Prończuk z kliniki Mediderm, powodem jest zbyt duże rozciągnięcie włókien podporowych. Włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za napięcie i sprężystość skóry, uległy wcześniej rozciągnięciu. Przy niewielkim spadku wagi nie ma to znaczenia, ale już przy większym – owszem. Nie da się ich zmusić do skrócenia bez stymulowania procesów naprawczych, które dodatkowo pobudzają tworzenie się nowego kolagenu. Na szczęście nie musisz się przyzwyczajać do luźnej skóry na brzuchu. Współczesna medycyna estetyczna zna mnóstwo sposobów, by uporać się z tym problemem.

Luźna skóra na brzuchu - jak się jej pozbyć?

Czy bez ingerencji chirurgicznej da się napiąć luźną skórę na brzuchu (oraz w innych miejscach), która stała się wiotka wskutek odchudzania? Rozciągnięte włókna kolagenowe i elastynowe mogą ulec skróceniu - ale wymaga to zewnętrznej stymulacji. To właśnie na tym mechanizmie bazują zabiegi napinające, które często z powodzeniem zastępują bardziej inwazyjne, stosowane przez lata procedury.

- Najlepsze efekty dają zabiegi stymulujące procesy naprawcze, a więc te, które tworzą kontrolowane mikrouszkodzenia tkanek. Wówczas rozpoczyna się proces odbudowy i zastępowania uszkodzonych komórek nowymi. Taki rezultat dają m.in. lasery frakcyjne, które podgrzewają obecną w komórkach wodę i doprowadzają do jej odparowania. Mikroskopijne ubytki mobilizują tkanki do odbudowy, w tym do produkcji kolagenu. Obecnie w tym celu coraz częściej stosuje się technologię HIFU, czyli skoncentrowanych fal ultradźwiękowych - mówi dr Roman Prończuk.

Zabiegi na luźną skórą: technologia HIFU

Technologia HIFU, podobnie jak wspomniane lasery frakcyjne powoduje ona efekt termiczny w skórze. Kontrolowane uszkodzenia tkanek wywołuje ona przez tworzenie punktów koagulacji na różnych poziomach skóry. Jak mówi dr Roman Prończuk z Mediderm, selektywne podgrzewanie tkanek umożliwia także dotarcie do tkanki tłuszczowej, dlatego w trakcie jednego zabiegu można nie tylko napiąć luźną skórę na brzuchu, ale i delikatnie wymodelować sylwetkę, szczególnie w okolicach brzucha i ud. Między innymi z tego powodu technologia HIFU znajduje zastosowanie podczas zabiegów modelowania sylwetki po przebytej ciąży. Ultraskin II Absolute to urządzenie nowej generacji, które bazuje na skupionej wiązce fali ultradźwiękowej. Poszczególne kartridże umożliwiają dodatkowo niezwykle precyzyjne dopasowanie impulsów. Dzięki temu łatwiej kontrolować tak przebieg zabiegu, jak i jego skutki. Zabieg urządzeniem Ultraskin II Absolute daje efekt napięcia skóry bezpośrednio po jego zakończeniu i to bez konieczności zachowania okresu rekonwalescencji. Co ma duże znaczenie dla wielu pacjentów, można go wykonywać przez cały rok, nawet latem, kiedy raczej nie ma się ochoty na osłanianie ciała przed słońcem. Zabieg jest bowiem nie tylko bezbolesny, ale i pozwala osiągnąć świetne rezultaty bez uszkadzania naskórka.

- Pierwsze efekty widoczne są już po jednym zabiegu. Mówimy tu jednak o tworzeniu się nowych włókien kolagenowych, co stanowi już proces trwający do trzech miesięcy. Dlatego docelowe rezultaty otrzymuje się po tym czasie, ale cierpliwość zostanie nagrodzona, ponieważ efekty leczenia Ultraskin II Absolute utrzymują się nawet dwa lata - podsumowuje ekspert.

-

Artykuł powstał w oparciu o rozmowę z doktorem Romanem Prończukiem, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej z kliniki Mediderm.