Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu?

Słońce może przynosić naszemu organizmowi wielu korzyści. Dodaje nam energii, poprawia humor, pobudza produkcję melaniny, umożliwia naturalną syntezę witaminy D, a opalona skóra wygląda bardzo atrakcyjnie. Ze słońcem nie należy jednak przesadzać. Kiedy skóra schodzi po opalaniu, jest to znak, że zbyt długo przebywaliśmy na podwórku, bez odpowiedniego zabezpieczenia przy pomocy filtrów UV czy odzieży. Poparzenia to prosty sposób na naruszenie warstwy hydrolipidowej naskórka. Jest to cienka warstwa okluzyjna, która pokrywa naskórek. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kiedy nasze ciało jest przesuszone, podrażnione czy ściągnięte, bariera nie ma szansy działać poprawnie. Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu i jak można odbudować warstwę hydrolipidową skóry? 

Oczywisty krok to odpowiednia ochrona skóry przy pomocy filtrów UV. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Jeśli wiemy, że cały dzień spędzimy opalając się, weźmy ze sobą filtr. Kremy przeciwsłoneczne muszą być reaplikowane co dwie-trzy godziny. Na twarz należy nakładać odpowiednią ilość filtrów. Kiedy jest go za mało, nie spełnia on swojej funkcji. Ile więc w takim razie go potrzeba? Odpowiednia ilość kremu to  od 1,2 do 2 ml kosmetyku na samą twarz i szyję. Istnieje jednak sposób, który pozwoli wam na szybkie obliczenie tej ilości. "Metoda na dwa palce" polega na rozprowadzeniu filtru na palcu wskazującym i środkowym, od nasady aż po opuszki. Chociaż może się wydawać, że to zbyt dużo, dopiero taka ilość kremu zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniami UV i UVB.  Co jeszcze można zrobić, żeby zapobiec skórę przed poparzeniami?. Nie spędzajmy całego dnia na słońcu. Jeśli jesteśmy na plaży czy nad jeziorem – znajdźmy kawałek cienia, w którym będziemy mogli odpocząć. Jeśli możesz, zabieraj na plaże parasol przeciwsłoneczny. Koniecznie pamiętaj o czapkach. Skóra na głowie również może dostać poparzenia słonecznego. 

Jak pozbyć się schodzącej skóry po opalaniu?

Skóra muśnięta słońcem wygląda bardzo atrakcyjnie. Kiedy jednak przesadzimy z opalaniem, możemy doprowadzić do poparzeń skóry. Nasze ciało staje się wtedy czerwone i skóra zaczyna schodzić. Jest również podrażniona i może swędzieć. Co zrobić, gdy schodzi skóra po opalaniu? Na pewno nie powinniśmy przyspieszać tego procesu. W ten sposób jedynie pogorszymy stan naszej skóry. Uszkodzony naskórek sam musi się złuszczyć. Najlepsze co możemy zrobić dla naszego ciała na tym etapie, to uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie. 

Kiedy skóra schodzi po opalaniu, możemy także pomóc jej z regeneracją. Należy odstawić wszystkie kosmetyki z drażniącymi składnikami, jak witamina C, kwasy czy alkohol. Nie powinniśmy używać również produktów mocno perfumowanych, ponieważ mogą podrażniać skórę. W tym przypadku sprawdzą się wszystkie balsamy nawilżające, regenerujące, natłuszczające i łagodzące podrażnienia i poparzenia słoneczne. Kiedy nasza skóra nie będzie już poparzona i zaczerwieniona, możemy przejść do jej złuszczania. Tutaj sprawdzą się wszystkie drogeryjne lub domowe peelingi do ciała. Peeling przyspiesza proces naturalnego złuszczania naskórka i pomaga z przebarwieniami. Kiedy skóra schodzi po opalaniu, należy go stosować co cztery dni. Warto przy tym pamiętać o równoczesnym odżywianiu skóry. Po każdym peelingu, kiedy ciało jest już całkowicie suche, nałóż na skórę balsam nawilżający. 

Schodząca skóra po opalaniu – domowe sposoby

Schodząca skóra po opalaniu to nieprzyjemny i frustrujący problem. Kiedy ciało jest zaczerwienione i podrażnione, nie możemy nic z nim robić. Samo musi się zregenerować. Możemy mu jedynie w tym pomóc. Na rynku jest obecnie mnóstwo kosmetyków do ciała po opalaniu, które pomagają w pieczeniu i podrażnieniu. Kiedy jednak nie masz w domu odpowiednich produktów, z problemem pomogą ci domowe sposoby. Co zrobić, jak skóra schodzi po opalaniu? 

 1. Maseczka z miodu

  • 4 łyżki płatków owsianych błyskawicznych,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka jogurtu,
  • 4 łyżki przegotowanej wody.

Na początku płatki owsiane wymieszaj z jogurtem i wodą. Kiedy napęcznieją, dodaj do mieszanki miód i wszystko wymieszaj. Taką maskę nałóż na twarz i pozostaw na ok 10-15 minut. Miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne i dodatkowo przyspiesza gojenie się ran. Jogurt, kwaśne mleko czy maślanka to kwaśne produkty, które pomagają przywrócić skórze prawidłowy poziom pH. Dodatkowo posiadają białka mleka i witaminy A, D i E, które regenerują podrażniony naskórek.  

Zobacz także:

 2. Okłady z aloesu

Aloes to sukulent, który może być także świetnym kosmetykiem naturalnym, nie tylko ładną rośliną doniczkową. Jak wydobyć żel z aloesu? Będziesz potrzebować szklanki i ostrego noża i naczynia do przechowywania kosmetyku.

  • Obetnij liście na dole – najbliżej nasady. 
  • Umieść liście w szklance odciętą częścią w dół, aby wypłynął z nich żółty sok. Zawiera on substancje, które wykazują toksyczne działanie.
  • Rozetnij liście wzdłuż i łyżeczką wybierz żel.
  • Przełóż go do sterylnego pojemnika i ciesz się właściwościami tego naturalnego kosmetyku. 

Aloes tonizuje regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo roślina nawilża, wzmacnia, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie. 

 3. Zimny prysznic – zimny prysznic to najprostszy sposób na ukojenie poparzonego ciała po opalaniu. Nie należy jednak odkręcać od razu lodowatej wody – może to doprowadzić do szoku termicznego. Najpierw odkręć letnią wodę. Dopiero po paru minutach możesz zmniejszać jej temperaturę. Woda nie może jednak być zbyt zimna. Taki chłodny prysznic powinien trwać ok. 15 minut 

Schodząca skóra po opalaniu – najlepsze kosmetyki

Kosmetyki drogeryjne i apteczne to prosty i szybki sposób na schodzącą skórę po opalaniu. Dobrze dobrane nawilżają, regenerują skórę i pomagają w walce z poparzeniami. Nieodpowiednie produkty mogą natomiast dodatkowo podrażnić ciało i spowolnić jego proces regeneracji. Jakich kosmetyków szukać? Co pomaga na schodzącą skórę po opalaniu?

  1. Panthenol – prowitamina B5, która występuje naturalnie w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Jest ich budulcem i składnikiem niezbędnym do utrzymania zdrowego stanu skóry.  Panthenol ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne, antybakteryjne. Działa kojąco i pielęgnacyjnie. Łagodzi podrażnienia i pomaga z problemem swędzącej skóry.  
  2. Witamina A – w dużej mierze odpowiada za stan skory i paznokci.  Ma wpływ na produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Zmniejsza widoczność przebarwień i przyspiesza gojenie się ran. 
  3. Masło shea - olej, który wydobywa się z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Produkt świetnie nawilża, regeneruje i odżywia skórę. Przyspiesza gojenie się ran, opóźnia proces starzenia się skóry i zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, m.in. przed promieniami słonecznymi. Jest bogatym źródłem witamin A i E. 

Jak zregenerować skórę po poparzeniach słonecznych?

Skóra po poparzeniach słonecznych powinna być przede wszystkim dobrze nawilżona i odżywiona. Możesz spryskiwać ciało lub twarz wodą termalną lub domową mgiełką. Pamiętaj, żeby po użyciu kosmetyku, zetrzeć chusteczką nadmiar wody. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij dziennie ok. 1,5-2 litry wody. Podrażniona skóra długo się regeneruje, jednak możemy przyspieszyć ten proces. Jak to zrobić? 

  • Domowy peeling na ciałopeelingu powinniśmy używać, kiedy nasza skóra nie będzie już podrażniona i zaczerwieniona. Zabieg pomoże w pozbyciu się schodzącej skóry po opalaniu. Wystarczy wymieszać pół szklanki soli morskiej, 2 łyżki oliwy z oliwek i sok wyciśnięty z ćwiartki cytryny. Peeling pomaga złuszczyć naskórek, regeneruje ciało i nawilża je. 
  • Równie ważna jest regeneracja skóry twarzy. Żeby nawilżyć cerę po opalaniu, zastosuj domowe maski odżywiające. Możesz również użyć kosmetyków z dodatkiem panthenolu, kolagenu, kwasu hialuronowego czy ceramidów.