Jesień życia bez kolorów

Dlaczego starość upływa pod znakiem samotności? Dzieci mogą wyjechać za granicę, a partnera może z nami już nie być. Takie historie może opowiedzieć wiele starszych osób w Polsce. Mijamy ich każdego dnia na ulicy, w sklepie i na poczcie, ale przez wielu ludzi są zwyczajnie niezauważani. Funkcjonują w społeczeństwie jako „starsi ludzie” – bez osobowości, historii, marzeń, planów, uczuć. Kiedy zdarzy się okazja, by z kimś porozmawiać, korzystają z niej w pełni, chociaż nie zawsze jest to mile widziane.

Samotność i nowe zagrożenia

W tym roku zagrożenie pandemią i liczne obostrzenia sprawiły, że starsze osoby są skazane na izolację od społeczeństwa. Seniorzy czują się przez to jeszcze bardziej niezauważeni i niepotrzebni, a ich głównym towarzyszem jest lęk przed nową nieznaną chorobą. Wzmaga go zarówno bycie w grupie szczególnego ryzyka, jak również codzienne komunikaty o coraz większej liczbie zakażeń. W rezultacie są zamknięci w czterech ścianach. Samotni, zapomniani, niewidzialni. Ich codzienność stała się inspiracją filmu „Moc niewidzialności”, który w tym roku promuje akcję „Podaruj Wiglię”.

Odmień Święta samotnych seniorów!

Aby pomóc, wystarczy wejść na stronę akcji www.podarujwigilie.pl . Koszt kolacji dla jednego seniora to 50 zł, ale każda wpłata ma ogromną wartość. W prosty sposób można przywrócić uśmiech na twarzy drugiego człowieka i podarować najwspanialszy prezent – bliskość i serdeczność drugiej osoby. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi także wiele innych działań mających na celu walkę z problemem wykluczenia seniorów, takich jak „Przystanek Alzheimer”, „Telefon Zaufania”. Organizacja skupia się na wsparciu emocjonalnym. Zaangażowani wolontariusze sprawiają, że starsze osoby czują się potrzebne i zauważone. Więcej o samym Stowarzyszeniu można znaleźć na ich Facebooku i stronie www.malibracia.org.pl .