Salony fryzjerskie otwarte

Od dzisiaj (18 maja) obowiązuje trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. W związku z tym będziemy mogli między innymi skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Oczywiście wszystko to jest możliwe na określonych zasadach, których każdy zobowiązany jest przestrzegać.

Jak podkreśla rząd jest to niezbędne, żeby "zminimalizować ryzyko zakażenia pracowników przez klientów oraz inne osoby spoza salonu, np. dostawców, czy przypadkowych, niezweryfikowanych klientów, a także ograniczyć liczbę kontaktów na terenie salonu w celu ograniczenia ryzyka szerzenia się zakażenia".

Jakie zasady obowiązują w salonach fryzjerskich?

Lista nowych zasad, według których mogą działać salony fryzjerskie, została podzielona na cztery kategorie. Każdy salon fryzjerski powinien zastosować się do określonych procedur, które są jasno określone i powinny rozpocząć się jeszcze przed przyjęciem klient.

Przed otwarciem salonu, za zgodą pracownika, powinien zostać wykonany bezdotykowy pomiar temperatury jego ciała. Pracodawca może też za zgodą pracowników wprowadzić codzienny wywiad, z którego możliwe będzie wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości i podejrzenia zachorowania.

Możliwe jest przyjmowanie klientów wyłącznie po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty. Salony nie mogą przyjmować klientów, którzy tego nie zrobili i przyszli "z ulicy". Dzień przed wizytą salon powinien skontaktować się z klientem w celu upewnienia się, czy na przykład u osoby nie wystąpiły objawy zakażenia lub w ciągu ostatniego tygodnia nie miał kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji lub nie przebywa na kwarantannie. Poczekalnie w salonach fryzjerskich są wyłączone z użytku.

Klient udający się do salonu ma obowiązek noszenia maseczki, a także rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. Klienci mają zakaz używania i wyjmowania telefonów komórkowych.

Fryzjerzy muszą przestrzegać tych zasad

Również pracownicy salonów muszą stosować się do wyznaczonych zasad:

  • Obowiązkowego noszenia rękawiczek przy wykonywaniu usługi, jeśli rodzaj wykonywanej usługi na to pozwala (jednorazowe rękawiczki zmieniane po każdym kliencie lub wielorazowe myte i dezynfekowane pomiędzy klientami)
  • Obowiązkowego zakrywania nosa i ust, a jeśli zabieg tego wymaga także gogli lub przyłbic
  • Używania ręczników jednorazowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe
  • Wymiany ręczników i podkładów po każdym kliencie, w przypadku wielorazowych – pranie w temperaturze min. 60℃ z użyciem detergentu
  • Wykorzystania peleryn jednorazowych lub wielorazowych odpowiednio zdezynfekowanych lub pranych temperaturze min. 60℃ z użyciem detergentu po każdym kliencie

Pracownicy podobnie jak i klienci mają zakaz używania i wyjmowania telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi.

Pracownicy salonu powinni także zapewnić maseczkę ochronną jeśli klient przyszedł na wizytę bez własnej. Ustawodawca zapisał jednak możliwość pobrania za to dodatkowej opłaty.