Salma Hayek molestowana na planie "Fridy"

- Byłam bardzo, bardzo silna, ale wracając do domu, zdarzało mi się wpadać w depresję na kilka tygodni – mówi Salma Hayek, wspominając współpracę z Harveyem Winsteinem na planie oscarowego hitu „Frida”. Aktorka dodała, że w tamtym okresie była na środkach uspokajających.

Salma Hayek była jedną z wielu ofiar Harveya Winsteina, który wiosną 2020 roku został skazany na 23 lat więzienia za wymuszenie aktu seksualnego na Mimi Haleyi i gwałt na młodej aktorce Jessice Mann. Kilka lat temu na łamach „New York Times” aktorka przyznała, że Harvey Winstein groził jej śmiercią, gdy odrzuciła jego propozycję seksualną.

- Jego próby perswazji zaczynały się od czułych słówek, a kończyły na atakach furii. Raz nawet powiedział: „Zabiję cię, myślę, że mogę” – opisywała Salma Hayek w tekście zatytułowanym "Harvey Weinstein Is My Monster Too".

Wśród osób, które oskarżyły publicznie Harveya Weinsteina o nadużycia seksualne były m.in. Gwyneth Paltrow, Uma Thurman czy właśnie Salma Hayek. Aktorka w ostatnim wywiadzie przyznała, że znosiła oburzające zachowania Harveya Weinsteina tylko dlatego, że zależało jej na dokończeniu projektu, o którym marzyła całe życie. „Frida” do tej pory uznawana jest za najlepszą rolę aktorki, a samej Salmie Hayek przyniosła nominację do Oscara. Film ten został zrealizowany, mimo sprzeciwu Harveya Weinsteina.

- Byłam sprytna na tyle, że udało mi się go pokonać - zrobić film, którego on nie chciał zrobić, bo nie dostawał ode mnie tego, co chciał za ten film dostać. A i tak musiał go zrobić – opowiada dumna z siebie Salma Hayek.

ZOBACZ TEŻ:

Odzyskać prawo do ciała. Do kogo tak naprawdę należy ciało kobiety?

Zobacz także:

Emily Ratajkowski oskarża znanego fotografa o gwałt

PIGGING - czyli "poderwać świnię" - nowa forma przemocy

Molestowanie seksualne - naucz się mówić NIE

Choć rola Fridy Kahlo była dla aktorki spełnieniem marzeń, był to jednocześnie najtrudniejszy okres w jej życiu, pełen bólu i upokorzeń. Ostatecznie gwiazda wyznaje:

- Wyszłam z tego i powiedziałam: "Wygrałam. Pokonałam go w jego własnej grze. Nie jestem ofiarą. Uzdrowiłam się. Walczyłam, jestem silna".

Salma Hayek w wielu wywiadach opowiadała nie tylko o tym, co spotkało ją ze strony Harveya Weinsteina, ale też radziła innym kobietom, jak walczyć z molestowaniem, a przede wszystkim, jak je rozpoznawać.

- NIE dla otwierania mu w nocy drzwi, NIE dla brania wspólnego prysznica, NIE dla jego propozycji oglądania mnie biorącej prysznic, NIE dla masowania mnie i dla jego propozycji, by jego nagi przyjaciel mnie masował, NIE dla seksu oralnego, NIE dla rozebrania się w towarzystwie innej kobiety – zaznaczyła jasno i wyraźnie Salma Hayek w artykule „New York Times”.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Szokujące wyznanie Brigitte Bardot: "Kiedyś kładziono mi rękę na tyłku, ale..."

Polska Lewica chce nowej definicji gwałtu: "Musi nastąpić zmiana"

Jarosław Jakimowicz oskarżony o molestowanie na planie "Zenka"