Saksonia obfituje w niezwykłe miejsca i wyjątkowe atrakcje stworzone po to, by każde dziecko znalazło tam coś dla siebie:

• Muzeum Dziecięce w Niemieckim Muzeum Higieny w Dreźnie zgromadziło mnóstwo atrakcji dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. W tym interaktywnym obiekcie znajdują się wyspy tematyczne poświęcone pięciu zmysłom człowieka. Są tu m.in. modele do dotykania przedstawiające nos, oko oraz ucho, a także stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Wszystkie dostępne także dla dzieci z niepełnosprawnościami. To istny raj dla najmłodszych i ich rodziców!

SAXONIA

Muzeum Higieny w Dreźnie, fot. Uwe Toelle

• Muzeum Transportu w Dreźnie jest miejscem służącym odkrywaniu, doświadczaniu i eksperymentowaniu. W powietrzu, na lądzie czy na wodzie – tu dzieci są w swoim żywiole. Przy użyciu myszki najmłodsi mogą zaprojektować własną łódź i wysłać ją na wyścigi. Sala eksperymentalna pozwala im zgłębić tajniki latania, w hali kolejowej mogą usiąść na fotelu maszynisty parowozu, a na wystawie transportu drogowego wspiąć się na bicykl.

Muzeum Transportu w Dreźnie, Lokomotywa Saxonia, fot. Verkehrsmuseum Dresden

Zobacz także:

Leżący przy samej granicy niemiecko-polskiej region Górnych Łużyc uchodzi za dziecięcą krainę przygód. 40 „wakacyjnych hitów Górnych Łużyc“ sprawi, że serca rodzin zabiją szybciej. Szczególnie warte polecenia są:

• Labirynt Kleinwelka w pobliżu Budziszyna jest wyzwaniem dla każdego, komu błądzenie sprawia przyjemność. Już samo przejście przez niego jest
niezwykłym przeżyciem, a dodatkowo goście mogą obejrzeć cały ten niezwykły obiekt z góry podczas przejażdżki kolejką linową. A to nie koniec atrakcji. Na miejscu można też przetestować swoją wiedzę w labiryncie z zagadkami lub sprawdzić swoje sportowe umiejętności w labiryncie przygodowym.

• Niedaleko znajduje się kolejna atrakcja dla rodzin – park dinozaurów. Ze wszystkich tego typu parków w Niemczech, ten jest najbardziej imponujący.

Park Dinozaurów „Saurierpark“, fot. Tobias Ritz

Zamieszkuje go ponad 200 naturalnej wielkości prehistorycznych olbrzymów, dzięki którym młodsi i starsi mogą odbyć pełną emocji podróż w przeszłość. Badacze hobbyści mogą poszukać na wykopaliskach kości dinozaurów, a odważni mają okazję zajrzeć w szeroko rozwartą paszczę tyranozaura lub spróbować pokonać las wspinając się po przeszkodach. Dreszczyk emocji zapewni „Zapomniany świat” (Świat Jurajski) – jedyny obszar, gdzie można usłyszeć ryczące dinozaury i poczuć drżenie ziemi pod nogami. Niezapomniane wrażenia czekają też na całą rodzinę w innych miejscach - jednym z nich jest fontanna o powierzchni aż 350 m2.

Saurierpark, fot. Tobias Ritz

• Z kolei w „Lavaris – źródło życia!“ wielbiciele dinozaurów zanurzą się w świecie, w którym żyły gigantyczne jaszczury. Opary, bulgoczące sadzawki dają wyobrażenie o epoce sprzed około 540 milionów lat. W sercu Lavaris znajduje się jeszcze inna niezwykła atrakcja – imponujący wulkan i niesamowity kamienny las.

Saurierpark, fot. Tobias Ritz

• W Herrnhut, również na Górnych Łużycach, skrzą się gwiazdy. W mieszczącej się tam manufakturze Herrnhuter Sterne można przyjrzeć się jak powstają znane na całym świecie papierowe gwiazdy, które zdobią wiele okien w czasie świąt Bożego Narodzenia. Można nawet usiąść przy jednym ze stanowisk i stworzyć własną! W świecie odkrywców Herrnhuter Sterne nie zabraknie też okazji do dobrej zabawy, zjeżdżania, wspinania się oraz majsterkowania. Wizytę warto zaplanować podczas regularnie odbywających się tu dni otwartych drzwi.

Manufaktura gwiazd herrnhuckich, fot. Jens Ruppert

• Otoczony głębokimi borami, wśród skąpanych w słońcu łąk, w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Niemiec leży niezwykły park rozrywki z przygodami – „Tajemniczy świat Turisede” nad Nysą. Park jest pełną przygód puszczą z podziemnymi, sekretnymi przejściami o długości 500 m, z domkami na drzewach, zaczarowanym zamkiem oraz zwierzętami domowymi z całego świata. To miejsce zauroczy dzieci i dorosłych, a noclegi w hotelu ulokowanym w koronach drzew sprawią, że pobyt tam będzie niezapomnianą przygodą.

Park rodzinny „Turisede“, fot. Blesk

• Z Lipska warto wyskoczyć do rodzinnego parku rozrywki Belantis, który mieści się u bram miasta. Największy tego typu park we wschodnich Niemczech przygotował dla gości aż 60 atrakcji. Rodzice z dziećmi powyżej 4. roku życia mogą się przejechać kolejką górską „Cobra des Amun Ra“. Na prawdziwych śmiałków czeka czerwony rollercoaster „Huracan“, który opada w dół pod kątem 90 stopni, a na mniejszych i większych amatorów przygód - świat Indian, Greków i faraonów, które warte są odkrycia!

Park rozrywki „Belantis“ w Lipsku, fot. Erik Kemnitz

• Region Rudaw także jest pełen atrakcji dla rodzin. Na randkę z przeszłością zaprasza Muzeum Augusta Horcha w Zwickau. Młodsi i starsi zwiedzający mogą tam podziwiać wiele modeli samochodów, odbywając przy okazji pasjonującą podróż w czasie przez ponad 100 lat historii saksońskiej motoryzacji.

Muzeum samochodów „August-Horch-Museum“ w Zwickau, fot. Blesk

• Nieopodal, we Freibergu, w muzeum Terra Mineralia błyszczy i połyskuje 3500 minerałów, kamieni szlachetnych i meteorytów pochodzących z całego świata. Ekspozycja na zamku Freudenstein jest jedną z największych i najwspanialszych kolekcji minerałów na świecie. Wystarczy jednak zrobić kilka kroków przez most zwodzony i jeszcze parę przez potężną bramę, by znaleźć się w przeszłości. Za grubymi murami, często kryją się w Saksonii najciekawsze historie. Jak choćby ta związana z twierdzą Stolpen, w której była więziona dumna hrabina Cosel. Albo z przepięknym pałacem Hartenfels w Torgau, gdzie przyszedł na świat pewien mądry książę elektor.

Świat minerałów „Terra Mineralia“ we Freibergu, fot. Terra Mineralia

W Moritzburgu barokowy pałacyk myśliwski stanowił scenografię słynnego filmu - wydaje się, jak gdyby za chwilę miał pojawić się dzielny rycerz albo nadworny błazen. Te historyczne miejsca są tak piękne, że można poczuć się w nich jak w bajce. A kto wie, jakie niespodzianki mają jeszcze do zaoferowania saksońskie zamki i pałace?

Pałac Moritzburg, fot. Franco Cogoli

Na północny wschód Saksonii, droga wiedzie do wielkomiejskiej dżungli czyli ogrodu zoologicznego w Lipsku.

Zoo w Lipsku, ibrisy śnieżne na wybiegu „Himalaje“, fot. Zoo Leipzig

Po modernizacji na przełomie wieków, lipskie zoo stało się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Największym przedsięwzięciem było utworzenie niezwykłej, tropikalnej strefy „Kraina Gondwana“ przypominającej las deszczowy. Można po niej przepłynąć łodzią i wszystkimi zmysłami poczuć świat pełen egzotycznych zwierząt i roślin. Ogromnych wrażeń dostarcza także strefa tematyczna „Ameryka Południowa”, utworzona tak, by jak najwierniej pokazać krainę sięgająca od wilgotnego Pantanalu przez Patagonię aż po zimną Ziemię Ognistą. Jednak szczególną popularnością w zoo cieszą się lwiątka i słoniątka. Spotkanie z nimi jest wielkim przeżyciem dla całej rodziny!

Zoo w Lipsku, tapiry na wybiegu, fot. Zoo Leipzig

Gdzie przenocować?

Idealnym miejscem na nocleg dla rodzin są schroniska młodzieżowe w Saksonii. Panuje w nich towarzyska, kreatywna i swobodna atmosfera, a do tego ceny są bardzo przystępne. Schroniska młodzieżowe można znaleźć w każdym większym mieście regionu, a jedno z najnowocześniejszych znajduje się w prawdziwym zamku – zamku Colditz. Niezapomnianą kombinację noclegu i rozrywki oferuje park rozrywki Trixi w Górach Żytawskich w Großschönau na Górnych Łużycach. Goście mogą tu wybierać pomiędzy noclegiem w domkach rekreacyjnych, nowoczesnym hotelu i na polu kempingowym. Na terenie Trixi znajdują się również baseny: kryty i otwarty. To dodatkowe atuty za tym, by się tu zatrzymać.

Urlop i relaks nad jeziorem, nie tracąc przy tym nic z żywiołowości lipskiej metropolii? Taką równowagę udaje się osiągnąć ośrodkowi wypoczynkowemu Seepark Auenhain z domkami rekreacyjnymi i apartamentami wakacyjnymi. 5-hektarowy obiekt idealnie wkomponowuje się w krajobraz jeziora Markkleeberger See i jest położony w bezpośrednim pobliżu parku kajakowego Markkleeberg, parku rozrywki Belantis oraz śródmieścia Lipska. To wszystko sprawia, że jest to idealny punkt wypadowy na wycieczki do Lipska i nowoczesnego kompleksu jezior Leipziger Neuseenland, gdzie na turystów czeka mnóstwo atrakcji turystycznych i kulturalnych.

Więcej informacji o rodzinnych atrakcjach w Saksonii na stronie www.saksonia.pl. Z kolei bieżące informacje o zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii w Niemczech na stronie: https://www.germany.travel/pl/info/sars-cov-2.html.

Uwaga: Należy pamiętać, że w Niemczech, podobnie jak w Polsce, w wielu obiektach obecnie należy zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli będziemy przestrzegać zasad higieny i zachowywać odpowiednią odległość, nie będziemy musieli rezygnować z podróży, a zwiedzanie obiektów będzie równie przyjemne, co przed pandemią. 

W Niemczech wewnątrz obiektu nadal obowiązuje ochrona ust i nosa. Należy też zachować minimalną odległość 1,50 m (wyjątek dla członków rodziny). Polecamy kupno biletów wstępu online, które w niektórych atrakcjach są jedynymi akceptowanymi z uwagi na zasady dystansu społecznego. Przed wyjazdem warto wejść na stronę wybranego obiektu turystycznego i zapoznać się z aktualnymi warunkami wizyty.