Sahar Khodayari - dlaczego "niebieska dziewczyna"?

Sahar Khodayari została okrzyknięta mianem niebieskiej dziewczyny w związku z drużyną, której kibicowała. Chodzi o Esteghlal Tehran. Barwy tego klubu to przede wszystkim kolor niebieski, więc od nich powstało określenie używane w stosunku do Sahar. To ta drużyna zajmuje jedno z czołowych miejsc w kraju. Aż 8 razy zdobywała mistrzostwo Iranu i 2 razy zwyciężyła w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Sahar Khodayari  - niebieskiej dziewczynie zakazano wstępu na stadion

Saha Khodayari jako wierna fanka Esteghlalu chciała uczestniczyć w rozgrywkach meczowych i oglądać widowisko sportowe z trybun. Niestety w Iranie od 1981 na podstawie nieoficjalnego przepisu prawa kobiety nie są wpuszczane na stadiony, gdzie mecze oglądają mężczyźni. Ten zakaz przyjął się w ogólnej świadomości społeczności Iranu i sukcesywnie jest respektowany podczas różnego rodzaju rozgrywek. Nie dla wszystkich stanowił on jednak przeszkodę. Sahar Khodayari nie wpuszczona na mecz w marcu postanowiła przebrać się za mężczyznę i podstępem wejść na stadion. Niestety, jej plan legł w gruzach.

Sahar Khodayari - ukarana za wejście na stadion

Sahar Khodayari nie udało się wejść na mecz w przebraniu. Została zdemaskowana i tym samym trafiła do aresztu na 3 dni, a po wpłaceniu kaucji mogła opuścić areszt. Miała zostać postawiona przed sąd, gdzie groziła jej kara od 6 do 24 miesięcy pozbawienia wolności. Sprawa jednak została tymczasowo odroczona. Niestety na tym historia Shar Khodayari się nie kończy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Iran + Diaspora In Retrospect (@the.javoonha) Wrz 11, 2019 o 1:40 PDT

Sahar Khodayari - niebieska dziewczyna dokonała samospalenia

Sahar Khodayari wrócila pod budynek, w którym miała być sądzona za usiłowanie przedostania się na stadion w przebraniu mężczyzny. Następnie oblała całe swoje ciało łatwopalną substancją i podpaliła się. Została przewieziona do szpitala, jednak w poniedziałek zmarła. Jej śmierć poruszyła społeczność Iranu, jednak czy na długo?

Śmierć Sahar Khodayari zmieni traktowanie kobiet w Iranie?

Temat traktowania kobiet w Iranie wciąż budzi ogromne emocje i dla wielu osób z innych kręgów kulturowych jest bardzo kontrowersyjny. Czy śmierć tej młodej, 29-letniej kobiety zmieni coś? Czy rząd zniesie zakaz wstępu kobietom na stadiony? Ten zakaz, który nie widnieje nawet w oficjalnym prawie. Pomimo ogromnego żalu związanego z faktem, że musiało dojść do takiej tragedii mamy nadzieję, że desperacki czyn, do którego posunęła się "niebieska dziewczyna" nie będzie tylko chwilowym ciosem dla społeczności Iranu. Śmierć ta nie powinna zostać zapomniana!

 

Jej śmierć nie może pójść na marne. Musi pobudzić zmiany w Iranie, abyśmy uniknęli podobnych tragedii w przyszłości - Philip Luther z Amnesty International

Nasze barwy to żółty i czerwony, ale dziś jesteśmy niebiescy. Piłka ma łączyć, a nie dzielić. Nadszedł czas, by kobiety i mężczyźni w Iranie mogli oglądać mecze na stadionie razem - Paul Pogba

 Jakie to jest okropnie przykre. Jakie to jest okropne, że kobiety nie mogą wchodzić na piłkarskie stadiony - Gary Lineker

 

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Masoud Shojaei (@masoudsshojaei) Wrz 10, 2019 o 10:37 PDT

FIFA - reakcja na śmierć Sahar Khodayari

Jesteśmy świadomi tej tragedii i głeboko jej żałujemy. FIFA składa kondolencje na ręce rodziny i przyjaciół Sahar, jak również ponawia wezwanie do irańskich władz i zapewnienie wolności i bezpieczeństwa wszystkim kobietom zaangażowanym w walkę o zniesienie zakazu stadionowego dla kobiet.

FIFA wyznaczyła termin 31 sierpnia 2019 roku jako dzień, do którego  zakaz wstępu kobiet na mecze ma zostać zniesiony. Do dziś nic w tej sprawie się nie zmieniło...