Milion zastosowań w kuchni

Olej rzepakowy to tłuszcz uniwersalny, nadający się niemal do wszystkiego. Mając pod ręką jedną jego butelkę będziemy w stanie przyrządzić każdy rodzaj posiłku:

  • Dania smażone: olej rzepakowy w smażeniu sprawdza się idealnie, pod warunkiem jednak, że jest to olej rafinowany, czyli oczyszczony ze szkodliwych substancji zewnętrznych. Dzięki rafinacji oleje dłużej zachowują świeżość. Olej rzepakowy ma również wysoki punkt dymienia. Oznacza to, że jest odporny na wysokie temperatury i można go bezpiecznie  podgrzewać nawet do 242 stopni. I jeszcze ciekawostka: danie usmażone na rzepakowym na tyle łatwo się odsącza, że potrawy na nim  usmażone mają do 10 proc. mniejszą kaloryczność niż te, do których przygotowania wykorzystano inne oleje!
  • Dania pieczone: rafinowany olej rzepakowy ma mnóstwo zastosowań także w potrawach przyrządzanych na grillu czy w piekarniku. Może być używany po prostu do natłuszczenia form; można nim nacierać warzywa, mięsa i ryby przed włożeniem do piekarnika; i wreszcie można z jego dodatkiem wyczarować pyszne słodkości. Wszystko to możliwe jest dzięki smakowej i zapachowej neutralności rafinowanego oleju rzepakowego, która sprawia, że nie wpływa on na smak i aromat potraw. Spróbujcie kolejnym razem dodać go do ciasta. Z rzepakowym szczególnie smaczne wychodzą biszkopty i wypieki typu piaskowego.
  • Na zimno: olej rzepakowy sprawdza się idealnie jako dodatek do sałatek – samodzielnie lub w towarzystwie przypraw. Jest dobrą bazą dla wszelkich sosów i dressingów, a także dodatkiem do past, zup, pesto, hummusów oraz szeregu innych dań, w których odrobina roślinnego tłuszczu jest niezbędna. Olej rzepakowy można również wykorzystywać do przyrządzania marynat. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników grillowania.

Składnik wartościowej diety

Dzięki swojemu składowi olej rzepakowy sprawdzi się w każdej dobrze zbilansowanej diecie. Zawiera on na przykład niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których potrzebujemy, ale nie wytwarzamy sami i dlatego powinniśmy je dostarczać wraz z pokarmem. Warto wiedzieć więc, że zaledwie 2 łyżki oleju rzepakowego pokrywają nasze dobowe zapotrzebowanie na kwas α-linolenowy z rodziny omega-3. To naprawdę niewielka i niezauważalna ilość, którą można przemycić np. w sałatce. Oprócz omega-3 w oleju rzepakowym znajdziemy inny cenny nienasycony kwas tłuszczowy: kwas omega-6.  Choć oba występują w wielu innych olejach roślinnych, to jedynie w rzepakowym ich stosunek ilościowy względem siebie jest idealny z punktu widzenia żywienia i wynosi 2:1 (omega-6 do omega-3).

Dlaczego nienasycone kwasy tłuszczowe są tak istotne? Kwas α-linolenowy  (omega-3) oraz linolowy (omega-6) pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, wspierają profilaktykę chorób układu krążenia. Kwasy omega-3 wpływają też na inne funkcje organizmu, np. na rozwój komórek nerwowych (kwas α-linolenowy) , pracę mózgu i oczu (kwas dokozaheksaenowy). Tłuszcze w ogóle są ważne dla naszego funkcjonowania, ponieważ biorą udział w budowie błon komórkowych i hormonów, chronią przed utratą ciepła i dostarczają energii.

Warto wiedzieć, że poza kwasami tłuszczowymi w oleju rzepakowym znajduje się kilka witamin z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach: prowitamina A, witamina E, która jako antyoksydant pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez czynniki zewnętrzne, a także witamina K, która wpływa na zdrowe kości.

Nie tylko w diecie. Nie tylko w kuchni

Olej rzepakowy sprawdzi się także poza kuchnią, na przykład w wyrobie domowych preparatów pielęgnacyjnych. Z jego dodatkiem przygotować można kilka naprawdę fajnych kosmetyków do domowego spa. Warto wypróbować proste maseczki do twarzy z dodatkiem oleju rzepakowego: wystarczy zmiksować go z bananem, by otrzymać maseczkę odżywczą, z mango dla maski relaksacyjnej czy z kiwi i jogurtem naturalnym dla otrzymania preparatu „odmładzającego”. Jeśli maska, to także na włosy – i tu olej rzepakowy służy pomocą, połączony z żółtkiem i cytryną. Wymieszany delikatnie z cukrem gruboziarnistym i owocami stworzy aromatyczny peeling do ciała. Do celów kosmetycznych olej rzepakowy można stosować również bez dodatków. Naniesiony na spierzchnięte usta lub punktowo na przesuszone miejsca na skórze natłuści je i odżywi, przyda się też fanom masażu relaksacyjnego. Chcąc zastosować rzepakowy do masażu można oczywiście wzbogacić go olejkiem eterycznym, ale gdy takowych pod ręką nie mamy, sam olej w zupełności wystarczy.