Białko mleka krowiego to najczęstsza przyczyna alergii u dzieci. Jej objawy mogą pojawić się u malca już w pierwszych tygodniach życia. Z powodu takiego uczulenia cierpią niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, a także, chociaż rzadziej, maluchy „na piersi” – do pokarmu trafia bowiem to, co pije mama. Zdarza się, że alergia na mleko ujawnia się dopiero, gdy dziecko zaczyna już jeść serki, twarożki i jogurty.

U niemowląt i małych dzieci alergia na mleko objawia się najczęściej wysypką na policzkach, w zgięciach łokci oraz kolan. Skóra malca jest zaczerwieniona, sucha, szorstka i bardzo swędzi. Czasem może być zmieniona także w innych miejscach (np. na szyi, brzuszku i w okolicy płatków uszu). Uczulenie na mleko objawia się również kolką, bólem brzucha, ulewaniem, a nawet dusznością i kaszlem. Zmienić się może wygląd kupki – jej kolor, konsystencja i zapach.

Uczulone dziecko zachowuje się inaczej niż zdrowe. Często marudzi i popłakuje bez wyraźnego powodu, źle sypia, jest niespokojne i nadwrażliwe na różne bodźce (np. zadziwiająco szybko męczy je wizyta gości). Leczenie polega na wykluczeniu z diety dziecka mleka i jego przetworów. Nie ma innego wyjścia, bo nawet niewielkie ilości tego produktu mogą zdecydowanie nasilać dolegliwości.

Dziecko karmione naturalnie

Mama musi zrezygnować nie tylko z mleka, twarogu, serów, jogurtów, kefirów oraz śmietany. Żeby więc nie doszło u niej i malucha do nie doboru wapnia, którego bogatym źródłem jest właśnie mleko i jego przetwory, lekarz może zlecić zażywanie preparatów zawierających ten pierwiastek.

Dziecko karmione sztucznie

Lekarz przepisze malcowi jeden z preparatów mlekozastępczych (np. Nutramigen, Bebilon pepti). Nie powodują one uczulenia, gdyż cząsteczki białka są w nich rozbite na małe fragmenty. Im większy stopień tego rozdrobnienia (czyli tzw. hydrolizy), tym mniejsze ryzyko uczulenia. Pogarsza to trochę smak i zapach mieszanki. Dlatego dziecko, które posmakowało „normalnego” mleka, może niechętnie „przestawić się” na picie preparatu mlekozastępczego. Dobrym rozwiązaniem jest więc wprowadzanie go przez kilka dni przez stopniowe dodawanie do mleka dotychczasowego (patrz ramka obok).

Jeśli mimo podawania mleka zastępczego dziecku wciąż dokucza alergia, lekarz może zdecydować o karmieniu malca tzw. mieszanką elementarną, w której białko jest rozbite na jeszcze mniejsze cząsteczki (np. Bebilon Amino, Neocate).

Jak przejść z podawania mleka modyfikowanego na preparat mleko zastępczy?

Zmieszaj w butelce obydwa rodzaje mleka w następujących proporcjach:

pierwsze 3 dni – 3/4 objętości dotychczasowego mleka i 1/4 nowego

4 – 6 dzień – każdego mleka po połowie

7 – 9 dzień – 1/4 mleka modyfikowanego i 3/4 preparatu zastępczego kolejne dni – tylko preparat mlekozastępczy

Dziecko starsze

Nie może pić mleka ani kakao, ani kawy zbożowej z dodatkiem mleka. Nie może też jeść jogurtów, kefirów, serów, twarogów ani śmietany. Masło trzeba w jego diecie zastąpić margaryną bezmleczną. Zupę możesz zagęszczać np. rozgotowanym ziemniakiem albo żółtkiem, a zamiast serów możesz podawać dziecku jajka, mięso oraz dużo warzyw i owoców.

Uwaga! Na tej „zakazanej liście” są także cukierki mleczne, lody, czekolada oraz ciasta i ciastka. Zanim podasz dziecku jakiś kolejny gotowy przysmak, przeczytaj skład na jego opakowaniu. Mleko może się bowiem znajdować się w produktach, których nie podejrzewasz o jego zawartość (np. w parówkach, pieczywie). Ponieważ obecny w mleku wapń jest niezbędny do budowy mocnych kości i zębów, konieczne bywa uzupełnianie diety dziecka w preparaty wapnia w kropelkach (dostępne w aptece). Decyzję o ich podawaniu podejmuje lekarz.

Powrót ulubionego serka...

Około 70 proc. dzieci wyrasta z alergii na białko mleka krowiego przed 3. urodzinami. Jednak u niektórych malców może rozwinąć się alergia wziewna (np. na pyłki roślin). Dlatego tak ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarza i stosowanie diety eliminacyjnej w pierwszych latach życia malucha.