Ryan Kaji najlepiej zarabiającym Youtuberem na świecie

Mały Amerykanin pochodzący z wietnamsko-japońskiej rodziny po raz trzeci z rzędu otwiera listę najlepiej zarabiających gwiazd YouTube. 9-letni Ryan Kaji prowadzi kanał Ryan’s World, który subskrybuje przeszło 26,7 mln użytkowników, a jego filmy zanotowały łącznie już 12,2 mld wyświetleń. Takiej oglądalności mogą mu pozazdrościć nie tylko topowi Youtuberzy, ale również wiele gwiazd tradycyjnej telewizji. Kaji nagrywa głównie recenzje zabawek, a także domowe eksperymenty naukowe, choć patrząc na statystyki, nie da się ukryć, że zdecydowanie większą popularnością cieszą się te pierwsze. Ryan testuje niemal wszystko. Od gigantycznych dmuchanych placów zabaw po lizaki Chupa Chups. Nie brakuje oczywiście „recenzji” bardziej tradycyjnych zabawek. Choć słowo recenzja jest tu nieco na wyrost, bo w większości filmików chłopiec po prostu rzuca się na nowe zabawki, przy akompaniamencie zachęcającej go mamy.

Ile zarabia Ryan Kaji?

Jak podaje „Forbes”, zarobki małego Amerykanina sięgają 29,5 mln dolarów. Większość jego dochodów pochodzi z umów licencyjnych obejmujących ponad 5000 produktów: od dekoracji sypialni i figurek po maski, a nawet krótkofalówki. Wszystkie są oczywiście prezentowane na kanale chłopca. Ryan Kaji ma też własną linię markowych produktów, obejmującą m.in. plecaki i pastę do zębów. Doczekał się też własnego serialu telewizyjnego pod tytułem „Ryan’s Mystery Playdate”. Oprócz tego jest pierwszą gwiazdą YouTube, która doczekała się „swojego” balonu przedstawiającego go jako superbohatera podczas słynnej nowojorskiej parady odbywającej się w Święto Dziękczynienia.

Najlepiej zarabiający Youtuberzy: drugie i trzecie miejsce 

Drugie miejsce w rankingu najlepiej zarabiających Youtuberów zajął Jimmy Donaldson, który szerszej publiczności jest znany jako MrBeast. 20-letni Amerykanin słynie z kosztownych wyczynów kaskaderskich sprawdzania własnej wytrzymałości w ekstremalnych warunkach. W swoich filmach dokumentował już m.in. 24-godzinny pobyt pod wodą czy w więzieniu o zaostrzonym rygorze, wysadzenie w powietrze Toyoty, wystrzelenie 100 rakiet przymocowanych do manekina, czy zdetonowanie najdroższego fajerwerku na świecie. Youtuberowi nie brakuje także pomysłów na efekciarskie akcje dobroczynne, którymi chętnie chwali się na swoim kanale. Zdarzyło mu się rozdawać pieniądze pod warunkiem, że obdarowani wydadzą je w minutę i zapłacić za wszystkie rzeczy, które mieszczą się w narysowanym na podłodze domu handlowego kole. Jego filmy mają w sumie 3 mld wyświetleń, a kanał MrBeast subskrybuje ponad 47,8 mln użytkowników. Zarobki Amerykanina sięgają 24 mln dolarów.

Trzecie miejsce na podium gwiazd YouTube przypadło w udziale 6-letniej Rosjance, Anastasiji Radzinskajej. „Nastia” na swoim kanale bawi się z ojcem klockami Lego, odrabia prace domowe i opowiada o wirusach. Kolorowe, proste filmy z uroczą dziewczynką w roli głównej ogląda ponad 65,8 mln subskrybentów, a liczba wyświetleń sięga 39 mld. Mała Rosjanka ma na koncie 18,5 mln dolarów.

Jakie filmy generują najwięcej dochodów?

Jak podkreśla „Forbes”, większość zarobków pozostałych gwiazd YouTube pochodzi z reklam generowanych przez ich filmy. Według statystyk, najwięcej dochodów przynoszą filmy przyjazne rodzinie, produkowane w języku angielskim i dłuższe niż osiem minut. Nie da się też przejść obojętnie wobec faktu, że najlepiej zarabiający Youtuberzy to właśnie ci, którzy zwracają się bezpośrednio do dzieci lub młodych ludzi. O tym, że najbardziej aktywną częścią społeczności YouTube są najmłodsi, świadczą również dostępne badania. Według niemieckiej firmy Statista, specjalizującej się w gromadzeniu danych konsumenckich, YouTube ogląda 77 proc. amerykańskich internautów w wieku od 15 do 25 lat.