Od czego robią się rozstępy na udach?

Rozstępy to zaburzenia włókien elastynowych skóry właściwej, które przypominają długie, poprzeczne pręgi na ciele. Najczęściej pojawiają się na udach, piersiach, plecach i pośladkach. Powstają, kiedy skóra poddawana jest zbyt dużemu rozciąganiu. Wtedy nie nadąża z produkcją odpowiedniej ilości włókien kolagenowych i ulega osłabieniu. Rozstępy nie mają jednej przyczyny powstawania. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Dotykają również kobiet w ciąży, w trakcie menopauzy i sportowców. Winne mogą być także geny.  Szansa na pojawienie się rozstępów u dziecka jest większa, jeśli rodzice ich doświadczyli. Inne przyczyny powstawania nieestetycznych pręgów to m.in.:

  • przyjmowanie leków hormonalnych,
  • gwałtowny wzrost masy ciała,
  • gwałtowny spadek masy ciała,
  • okres menopauzy,
  • intensywne ćwiczenia,
  • ciąża.

Rozstępy na udach to problem, który dotyka kobiet i mężczyzn. U pań są zazwyczaj pamiątką po ciąży. Równie często pojawiają się na brzuchu i piersiach. U mężczyzn rozstępy zazwyczaj pojawiają się podczas okresu dojrzewania. Najczęściej powstają na plecach, ponieważ jest to u nich najszybciej rosnąca część ciała u nastolatków. Z pręgami na udach zmagają się również kulturyści.  W trakcie budowania masy mięśniowej skóra ulega rozciąganiu i w związku z tym na jej powierzchni mogą pojawić się pręgi. Jak wyglądają rozstępy na udach? Proces ich tworzenia przebiega dwustopniowo. Kiedy się pojawiają, rozstępy są fioletowe, czerwone lub różowe i lekko wybrzuszone – jest to faza zapalna. Druga faza to tzw. faza zanikowa. Rozstępy robią się białe i lekko zagłębione. Leczenie powinniśmy zacząć już w fazie zapalnej, kiedy pręgi są jeszcze czerwone. Kiedy rozstępy staną się białe, bardzo ciężko je usunąć. Można to zrobić jedynie operacyjnie.

Czy da się pozbyć rozstępów?

Rozstępy na udach to trwały defekt skóry. Niestety walka z nimi jest bardzo ciężka i domowe sposoby nie zadziałają, jeśli pręgi przejdą do fazy zanikowej. Zamiast z nimi walczyć kiedy powstaną, powinniśmy starać się im zapobiegać. Najlepszym sposobem na to są domowe zabiegi pielęgnacyjne. Powinniśmy regularnie nawilżać i odżywiać naszą skórę. Kiedy jest jędrna i elastyczna, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstawania rozstępów, ponieważ odpowiednie nawilżenie zapobiega przed przeciążeniem i przerwaniem włókien kolagenowych. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią dietę. Niedobory żywnościowe zwiększają prawdopodobieństwo powstawania rozstępów. Gorszy stan skóry sprawia, że jest ona mniej elastyczna i zdolna do rozciągania. Jakich składników szukać w żywności?

  1. Białko - białka służą do odbudowy zużywających się tkanek. Ich niedobór skutkuje zahamowaniem wzrostu i rozwoju organizmu, oraz  uniemożliwia odbudowę tkanek. Najbogatszymi źródłami białka są: jajka, chude mięso, ryby, owoce morze, warzywa strączkowe. 
  2. Witamina C - jest niezbędna do produkcji kolagenu, czyli białka odpowiadającego za elastyczność skóry. Oprócz tego jest silnym przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami i opóźnia proces starzenia się skóry. Witaminy C szukaj w owocach cytrusowych, truskawkach, papryce czerwonej i pietruszce. 
  3. Witamina A - ma wpływ na produkcję kolagenu i elastyny, które są  odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Dodatkowo bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek i  utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Witaminy A szukaj w słodkich ziemniakach, jarmużu, szpinaku, dyni, maśle i mleku. 

Z białymi, trwałymi rozstępami na udach pomogą tylko zabiegi kosmetyczne. Zabiegiem, który przynosi niesamowite rezultaty, jest laserowe usuwanie rozstępów. Odbywa się ono przy pomocy wiązki lasera, którego zadaniem jest usunięcie cienkiej warstwy wokół rozstępów. Sprawia to, że skóra dostaje sygnał do regeneracji i w miejscu starych warstw tworzą się nowe. Następnie następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny i skóra staje się bardziej elastyczna, a rozstępy stopniowo zmieniają kolor i strukturę. Obecnie najpopularniejsze są trzy metody usuwania rozstępów w gabinetach kosmetycznych: dermabrazja, mikrodermabrazja i laser frakcyjny. 

Rozstępy na udach – jakie kosmetyki pomogą?

Kiedy rozstępy pojawiają się na nogach, najlepiej zacząć działać od razu, kiedy są jeszcze czerwone lub fioletowe. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne kremy z drogerii lub apteki. Takie kosmetyki nie tylko nawilżają ciało, ale także zapobiegają powstawaniu nowych pręgów i zmniejszają widoczność tych widocznych. Przy wyborze produktów, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Czego szukać w kremach na rozstępy na udach?

  1. Aloesaloes to roślina, która może być wykorzystywana jako naturalny kosmetyk do ciała. zawiera witaminę A, C i E, B12, kwas foliowy i antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Aloes tonizuje, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Sukulent także nawilża, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie. 
  2. Witamina E – tzw. "witamina młodości". Naturalny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Witamina E działa nawilżająco na skórę, zapobiega jej przesuszaniu, swędzeniu, łuszczeniu. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i przywraca skórze elastyczność
  3. Elastyna – białko, które wraz z kolagenem jest podstawowym składnikiem włóknistej tkanki łącznej. Dzięki niej skóra zachowuje elastyczność i jędrność. Elastyna chroni również skórę przed utratą wody, czyli zapobiega jej wysuszaniu. 

Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami?

Domowe sposoby na rozstępy to tani, szybki i prosty sposób na świetne nawilżenie i ujędrnienie ciała. Chociaż nie pomogą w pozbyciu się istniejących pręgów, zapobiegną powstawaniu nowych. Jędrna, odżywiona i natłuszczona skóra jest bardziej elastyczna, a co za tym idzie, mniej narażona na przerwanie włókien kolagenowych. Jakie są najlepsze domowe sposoby na pozbycie się rozstępów na udach? 

  1. Masaż z olejkiem masaż powinien być wykonywany w tym samym kierunku co przepływ limfy. Oprócz olejku możesz wykorzystać do niego chińską bańkę, szczotkę z naturalnego włosia, masażer z wypustkami czy rękawice z juty. Masaż poprawia elastyczność skóry, łagodzi bóle skurczowe, odpręża, pobudza mięśnia, a dodatek olejku nawilża, odżywia i ujędrnia ciało.
  2. Body wrapping body wrapping to inaczej zawijanie ciała. Na miejsca dotknięte rozstępami nałóż balsam, krem lub olejek nawilżający – warstwa powinna być gruba. Następnie owiń ciało folią spożywczą i nałóż na to ręcznik lub koc. Należy odczekać tak ok. 40-45 minut. Pod wpływem ciepła składniki aktywne z balsamu wnikną szybciej w skórę i sprawią, że efekt będzie bardziej spektakularny. Zabieg powinien być wykonywany raz w tygodniu. Jeśli chcesz szybko zobaczyć efekty, pamiętaj o regularności. 
  3. Okłady  z aloesu – w sklepach znajdziesz obecnie wiele balsamów z dodatkiem tego sukulenta. Aloes tonizuje regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo roślina nawilża, wzmacnia, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie. Możesz również kupić aloes do domu i samemu wydobyć z niego żel. Wystarczy, że obetniesz liść u nasady, włożysz go do szklanki z wodą. Trzymaj go tam do momentu, aż wypuści żółty sok. Wtedy możesz rozciąć liść i delikatnie wyjąć żel łyżeczką. 

W domowych zabiegach można również wykorzystywać urodowe gadżety. Świetnie sprawdzi się roller do twarzy, którym możemy masować wybrane partie ciała. Masaż rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i wygładza skórę. 

Zobacz także:

Najlepsze ćwiczenia na rozstępy na udach

Rozstępy pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do przeciążenia i przerwania włókien kolagenowych w naszym ciele. Możemy temu zapobiec odpowiednio nawilżając ciało i je rozciągając, np. ćwicząc regularnie. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie i stymuluje komórki do produkcji kolagenu, który odpowiada za właściwe napięcie skóry. Ćwiczenia poprawią wygląd całego ciała i sprawią, że rozstępy będą mniej widoczne. Żeby jednak dały upragniony efekt, muszą być wykonywane regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu. Jakie ćwiczenia na rozstępy na udach wykonywać?

  1. Unoszenie bioder na leżąco – przygotuj matę do ćwiczeń lub zwykły koc. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i wyprostuj ręce. Podnieś biodra i pośladki, wytrzymaj w tej pozycji dwie sekundy i opuść biodra nie odkładając ich całkowicie na ziemi. Jedna seria ćwiczenia powinna trwać ok. 40 sekund. 
  2. Przysiady – Stań na macie lub podłodze, ściągnij barki do tyłu i wciągnij brzuch. Ręce połóż na biodrach i rozłóż nogi na ich szerokości. Wysuwając pośladki do tyłu, zrób przysiad. Pamiętaj, żeby nie wysuwać kolan za linię stóp. Kiedy będziesz wracać do góry, na końcu ściśnij mocno pośladki. Ćwiczenie wykonuj przez minutę. 
  3. Jogging – bieganie to świetny sposób na przyspiesza krążenia i zwiększenie ukrwienie skóry. Sprawia to, że nasza skóra staje się napięta, odmłodzona i jędrna. Jogging i bieganie nie pomagają jedynie w walce z rozstępami. To również świetne ćwiczenia na cellulit. Podczas biegania ćwiczymy praktycznie całe ciało. W trakcie używamy m.in. mięśni czterogłowych ud, , ścięgna podkolanowe, pośladków, mięśnie łydek i mięśni brzucha.