Nieubłaganie zbliża się koniec kalendarzowego lata. Pożegnamy długie ciepłe dni i będziemy powoli przyzwyczajać się do tych krótkich i znacznie chłodniejszych. Nadejście nowej pory roku poprzedza równonoc jesienna, jedno z dwóch takich zjawisk w trakcie roku. Kiedy wypada w tym roku i dlaczego szczególnie ważna była dla naszych przodków, Słowian? 

Zjawisko równonocy - skąd się bierze?

Równonoc (podobnie jak przesilenie) jest efektem nachylenia osi Ziemi względem Słońca - światło dociera na półkule w nierównomiernych ilościach. Z tego też powodu pory roku są odwrócone - kiedy półkuli północnej jest lato, na południowej mamy zimę. Równonoc jesienna jest przełomowym momentem, po którym Słońce przez kolejne sześć miesięcy krócej oświetla półkulę północą, a dłużej południową. Wobec tego na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna ma miejsce między 19 a 21 marca (czyli wtedy, kiedy u nas zaczyna się wiosna).

Jednocześnie, równonoc jesienna wyznacza też początek astronomicznej jesieni na danej półkuli, która trwa do przesilenia zimowego (najkrótszego dnia w roku, oznaczającego początek zimy, który wypada tuż przed świętami Bożego Narodzenia).

Równonoc jesienna - dlaczego była ważna dla Słowian?

Równonoc jesienna i początek jesieni był niezwykle ważny dla Słowian. Naturalny cykl przyrody wyznaczał im bowiem czas i rytm pracy. Nie dziwi więc fakt, że wiązały się z tym liczne tradycje i obrzędy. Na równonoc jesienną przypadały słowiańskie Dożynki (w zależności od regionu także wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne), czyli Święto Plonów. W podzięce za kolejny rok składano ofiary bogom urodzaju: Świętowitowi, Mokoszy i Welesowi. Pleciono wieńce i biesiadowano hucznie na ich cześć. W końcu mijał okres ciężkiej, wytężonej pracy - należało więc z przytupem go zakończyć i pomodlić się o urodzaj w przyszłym roku. Zwyczaje tego typu praktykowane były jednak nie tylko przez Słowian. Kultywowały je także plemiona bałtyckie, o czym sporo mówi nam mitologia nordycka, czy celtycka.

Co ciekawe, rytuał Święta Plonów przejął kościół katolicki, który wystrzega się jednak pogańskiego pochodzenia święta, a swoje, obecne Dożynki łączy raczej z kulturą wczesnych chrześcijan. 

Zobacz także: 

Równonoc jesienna - kiedy wpada w tym roku?

Równonoc jesienna wypada w 2023 roku w sobotę, 23 września

Zobacz także:

Równonoc jesienna: rytuały  

Równonoc jesienna to magiczny czas na manifestacje marzeń. Aby skryte na dnie duszy pragnienia mogły się urzeczywistnić, warto w tym wyjątkowym momencie w roku przeprowadzić rytuał. Dzięki niemu będziesz mogła rozpocząć nowy etap pełna energii i optymizmu.  

Oto rytuały, które warto wykonać w równonoc jesienną:  

Przesilenie jesienne: co zrobić, by poczuć się lepiej? 

Równonoc jesienna jest bezpośrednio związana z przesileniem jesiennym. W tym wyjątkowym momencie w roku możemy zaobserwować wiele zmian. Nadejście nowej pory roku i początek astronomicznej jesieni może wywoływać spadki nastroju oraz osłabienie organizmu. Dzień się skraca, za to noc jest coraz dłuższa. Pogarsza się również pogoda, a słoneczne dni ustępują deszczom i pochmurnej aurze. Wszystko to nie wpływa pozytywnie na nasz stan.  

Aby poczuć się lepiej podczas przesilenia jesiennego, bardzo ważne jest, aby zadbać o swoje samopoczucie i robić rzeczy, które sprawiają radość i satysfakcję. W tym szczególnym czasie zadbaj o to, aby:  

  • przebywać na świeżym powietrzu  
  • odbywać długie spacery  
  • pamiętać o aktywności fizycznej  
  • wysypiać się  
  • nawadniać organizm  
  • dbać o dietę bogatą w witaminy i minerały  

CZYTAJ TAKŻE: