„Roma” z największą liczbą nominacji do Oscara

Tegoroczne nominacje do Oscara to triumf nieanglojęzycznego kina. Nagrodzona dwoma Złotymi Globami i Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji „Roma” Alfonso Cuaróna ma szanse na rekordową liczbę oscarowych statuetek. Obraz meksykańskiego reżysera jest nominowany aż w 10 kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa i drugoplanowa, najlepsze zdjęcia, scenariusz oryginalny, efekty dźwiękowe, montaż dźwięku i scenografia - a także w najważniejszych kategoriach, takich jak: najlepsza reżyseria, najlepszy film nieanglojęzyczny i w końcu – najlepszy film. Tym samym „Roma” Alfonso Cuaróna prowadzi w oscarowym wyścigu ex aequo z „Faworytą” Yorgosa Lanthimosa, która również ma szansę na statuetkę w dziesięciu kategoriach.

Roma o czym jest film, który ma szanse na najwięcej Oscarów?

Akcja „Romy” rozgrywa się w latach 70., w tytułowej dzielnicy Meksyku, w której wychował się Alfonso Cuarón. Główna bohaterka opowieści, Cleo (w tej roli nominowana do Oscara Yalitza Aparicio) pracuje jako pomoc domowa, mieszkająca w domu zamożnego lekarza Antonio (Fernando Grediaga) i jego żony Sofii (Marina de Tavira). Do jej obowiązków należy nie tylko zajmowanie się domem, ale również czwórką dorastających dzieci, które kocha jak własne. I choć Cleo i jej pracodawcy pochodzą z dwóch oddalonych od siebie klas społecznych, otoczona miłością dziewczyna jest ulubienicą całej rodziny. Zwłaszcza, że señor Antonio jest ciągle nieobecny w domu, a ostatecznie porzuca swoją rodzinę, zostawiając Sofię i dzieci bez słowa wyjaśnienia. I choć życie zdaje się dalej toczyć własnym rytmem, w życiu Cleo również rozegra się osobisty dramat, który połączy obie kobiety wyjątkową więzią. 

"Roma" to film o kobiecej solidarności

Roma” to swoisty hołd, jaki Alfonso Cuarón składa kobiecie, która go wychowała. Cleo to postać stworzona na wzór pomocy domowej pracującej dla jego rodziców. Reżyser w bardzo subtelny sposób przenosi na ekran miłość do niej, traktując swoją postać z niezwykłą troską i szacunkiem, nawet pomimo widocznych w filmie klasowych różnic jakie dzielą Cleo i jej pracodawców. Cuarón zaznacza je nienachalnie, tworząc wierny obraz panującej hierarchii społecznej, w której nie bez znaczenia jest też pochodzenie głównej bohaterki. Wywodząca się z małej, prowincjonalnej miejscowości Cleo ma indiańskie korzenie, co wychodzi czasami w jej wypowiedziach (dziewczyna okazjonalnie mówi w języku Indian Misteków). 

Roma” to kameralny obraz, pozbawiony ścieżki dźwiękowej i efektownych filmowych sztuczek, które mają zaskakiwać widzów i trzymać ich w napięciu. Akcja filmu toczy się na wolnych obrotach, zmierzając jednak do zdarzeń, które niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. I choć Alfonso Cuarón zdaje się nigdzie nie spieszyć, w "Romie" dzieje się naprawdę wiele. Osobiste wątki przeplatają się tu z obrazem społeczeństwa meksykańskiego z początku lat 70., a historie bohaterów łączą się ze zdarzeniami, które będą miały wpływ na późniejsze losy kraju. "Roma" to bowiem także kawałek historii Meksyku. Tłem wydarzeń dla rodzinnej historii są też zamieszki, jakie mają miejsce w 1971 roku oraz ich moment kulminacyjny - masakra w Tlatelolco, w której siły rządowe krwawo stłumiły studenckie demonstracje. Te zdarzenia na wiele lat stały się tematem tabu, którego unikali kolejni prezydenci Meksyku. Przede wszystkim jednak to opowieść o kobietach i kobiecej solidarności w obliczu dramatycznych zdarzeń. Cleo i Sofia, pomimo dzielących je różnic i osobistych dramatów, muszą jednak stawić czoła bezlitosnej codzienności i zadbać o dobro dzieci.

Yalitza Aparicio - kim jest odtwórczyni głównej roli w "Romie"?

Yalitza Aparicio ma 25 lat i pochodzi z Meksyku, a „Roma” to jej aktorski debiut. Co ciekawe, nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki, Aparicio nie ma formalnego wykształcenia, ani żadnego przygotowania aktorskiego. Mimo to, jej kreacja poruszyła krytyków filmowych na całym świecie. Jest drugą po Salmie Hayek Meksykanką docenioną przez Amerykańską Akademię Filmową – i pierwszą rdzenną mieszkanką Meksyku z takim wyróżnieniem (zarówno ojciec Yalitzy, jak i jej matka pochodzą z rdzennych indiańskich społeczności Misteków i Trigui). Wcześniej Aparicio pracowała jako pomoc domowa, podobnie jak jej matka i inne kobiety z jej rodziny. W wywiadach wielokrotnie przyznawała, że to doświadczenie pomogło jej zbudować portret Cleo. Czy jej aktorski debiut przypieczętuje najważniejsza na świecie nagroda filmowa? Byłoby to z pewnością wydarzenie bez precedensu.