Rodzaje cery, a jej kondycja - czym to się różni?

Skóra sucha, tłusta, lub mieszana, to trzy podstawowe typy cery, które ogólnie określają jej cechy w codziennych sytuacjach. Przyjmijmy więc, że dobrze nam znany podział, to baza i punkt wyjściowy do dalszej analizy cery. Kondycja, w jakiej jest twoja skóra natomiast, jest zmienna, zależy od wielu czynników, takich jak środowisko w którym żyjesz, rodzaj Twojej pracy, krótkotrwała zmiana warunków - jak na przykład wyjazd na narty, czy na wakacje w tropiki. Kondycja skóry może ulec zmianie również z powodów hormonalnych, a nawet z powodu aplikacji zbyt dużej ilości kosmetyków. Żeby pozbyć się problemów z cerą, należy tak dobrać pielęgnację, aby niwelując jeden problem nie pogarszać drugiego. Kluczowa jest stała obserwacja potrzeb skóry, które potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. 

Cera tłusta czy mieszana? Czyli o tym, czy skóra tłusta może być sucha

Nawet jeśli na co dzień zmagasz się z trądzikiem i twoja skóra szybko się wyświeca, nie oznacza to, że nie może być odwodniona! Najczęstszym błędem w pielęgnacji cery tłustej jest brak jej nawilżania, a wręcz wysuszanie poprzez stosowanie kosmetyków z zawartością alkoholu (jak większość toników i żeli na wypryski dostępnych na rynku). Nie dosyć, że wysusza skórę, to sprawia, że chce ona nadbudować osłabioną barierę hydrolipidową - indukując większy łojotok. Koło się zamyka. Jeśli chcesz wyregulować pracę skóry, wybieraj produkty z łagodnym składem i nie zapominaj o nawilżaniu rano i wieczorem - to dla ciebie są lekkie kremy nawilżające, na przykład w formie w formie żelu. Unikaj produktów opisanych jako „bogate” - często mają ciężką konsystencję, zawierają oleje i mogą zapychać pory. Mycie twarzy powinno odbywać się przy użyciu niepodrażniających skórę żeli lub emulsji, unikaj tych, które mają właściwości peelingujące, lub tworzą pianę. Jeśli jeszcze nie znasz kosmetyków z serii Effaclar La Roche-Posay, koniecznie nadrób zaległości - to specjalistyczne produkty, które zostały stworzone z myślą o cerze tłustej.

Cera sucha i trądzik? 

Trądzik może pojawić się u osób ze skórą suchą z różnych powodów. Wypryski w okolicach brody i żuchwy, pojawiają się często podczas menstruacji i są związane z wydzielaniem hormonów. Męczą cię krostki na kościach policzkowych? Upewnij się, że regularnie myjesz i odkażasz pędzle i inne akcesoria do makijażu, to może być trądzik spowodowany bakteriami przenoszonymi właśnie na takich przedmiotach. Do grupy ryzyka zalicza się też telefon komórkowy (siedlisko bakterii) i poszewka na poduszkę, która wymaga częstej wymiany. Wypryski mogą pojawiać się też u osób, które stosują za dużo produktów do pielęgnacji - często pianki i kolorowe maseczki zawierają substancje drażniące, które naruszają barierę hydrolipidową skóry, oraz osłabiają kondycję mikrobiomu - to sprawia, że nie jest ona w stanie bronić się przed infekcjami. Zminimalizuj rytuał pielęgnacji, a do demakijażu stosuj olejek różany - rozpuści zarówno tłusty podkład jak i maskarę, spowoduje, że skóra na nowo zacznie odbudowywać swoją naturalną barierę ochronną. Dodatkowo, zapobiegnie nadmiernej utracie wody z naskórka. 

Cera naczynkowa, a cera wrażliwa - czy to jedno i to samo?

Cera wrażliwa i naczynkowa, to często nazwy używane zamiennie, podczas gdy to zupełnie dwa różne zagadnienia. Cera naczynkowa to taka, w której naczynia krwionośne ułożone są płytko pod skórą, a dodatkowo są wysoko reaktywne na bodźce, mają mało elastyczne ściany - rozszerzają się na skutek mrozu, promieni słonecznych, a także stresu. Prowadzi to do teleangiektazji - czyli popękanych naczynek, potocznie znanych jako pajączki. Jeśli jesteś posiadaczką cery naczyniowej - twoja pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na ochronie jej przed szkodliwymi czynnikami - czyli stosowanie odpowiednich kremów w zimie (natłuszczające), nakładanie wysokich filtrów UV na dzień, oraz suplementacja witaminy K, która wzmacnia naczynia krwionośne. Reasumując, możemy powiedzieć, iż każda skóra naczyniowa jest wrażliwa, ale nie każda skóra wrażliwa ma problem z pękającymi naczynkami.

Skóra wrażliwa - co to właściwie znaczy

Skóra wrażliwa to bardzo rozległy termin, a taka kondycja cery może okresowo (lub stale) towarzyszyć wszystkim jej typom. Pod tą nazwą kryje się na przykład skóra skłonna do alergii - wtedy dany składnik kosmetyku może wywołać na niej nieprzyjemne objawy jak obrzęk, wysypka czy rumień, nawet do 24 godzin od kontaktu z produktem. Skóra, która z trudem pozwala nam na testowanie coraz to nowszych kosmetyków, od razu sygnalizując problem zaczerwienieniem, czy swędzeniem, to skóra nadmiernie reaktywna - być może nowy produkt musisz po prostu wprowadzać stopniowo do jej pielęgnacji. Pomocne będzie wykonywanie prób na skórze w zgięciu łokcia, lub za uchem, zawsze przed pierwszym użyciem nowego kosmetyku. Skóra wrażliwa może być też stanem przejściowym - po przebytej chorobie, czy np poparzeniu słonecznym. Jeśli zauważasz na swojej skórze objawy nadwrażliwości, na jakiś czas postaw na minimalną, delikatną pielęgnację, ograniczoną do mycia i nawilżania - na przykład kojącym kremem Bioderma