Zmarł Lewis Gilbert reżyser Bonda

Lewis Gilbert to brytyjski reżyser, który miał na swoim koncie trzy filmy o przygodach tajnego agenta Jamesa Bonda:  "Szpieg, który mnie kochał" (1977), "Moonraker" (1979) z Rogerem Moore'em oraz "Żyje się tylko dwa razy" (1967), w którym w rolę Bonda wcielił się Sean Connery.

Producenci filmów o Bondzie, Michael G. Wilson i Barbara Broccoli, w specjalnym oświadczeniu napisali: 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego przyjaciela Lewisa Gilberta. Lewis był prawdziwym gentlemanem. Jego wkład w brytyjską sztukę filmową jest niezwykły. Jego filmy są nie tylko przez nas uwielbiane, ale trafiły już do kanonu filmowego.

Lewis Gilbert wyreżyserował również film "Alfie" z 1966 roku , którym główną rolę zagrał Michael Caine, "Reach for the Sky", czy "Zatopić pancernik Bismarck!". Ostatni swój film "Zanim odejdziesz", Lewis Gilber zrealizował w 2002 roku.

Lewis Gilbert zmarł w wieku 97 lat. Syn reżysera John przekazał BBC, że jego ojciec "odszedł podczas snu". Lewis Gilbert w 2001 roku został uhonorowany najwyższym tytułem Brytyjskiego Instytutu Filmowego - BFI Fellowship.

 

R.I.P #LewisGilbert! The James Bond director died yesterday at the age of 97. The filmmaker's career spans over two decades, having directed the #JamesBond films: #TheSpyWhoLovedMe #YouOnlyLiveTwice and #Moonraker. #RIPLewisGilbert #Movies

Post udostępniony przez @screenaccess (@screenaccess) Lut 28, 2018 o 12:44 PST