W polskiej kuchni mięso przygotowywane jest na różne sposoby - pieczone, duszone, gotowane, ale najbardziej popularne jest smażenie. Niestety w polskiej kuchni bardzo powszechne jest smażenie tłustych mięs np. karkówki. Pierwszym krokiem do lepszych wyborów żywieniowych i bardziej zbilansowanej diety może być zamiana tłustego mięsa na jego chudsze odpowiedniki. np. pierś z kurczaka czy udziec z indyka. Mięso drobiowe charakteryzują się duża wartością odżywczą, jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz niewielkich ilości tłuszczu. Mięsa te odpowiednio przygotowane  i przyprawione nie tylko doskonale smakują, ale zachowują również swoją soczystość, której oczekujemy od mięsa smażonego. Kolejnym błędem żywieniowym jaki popełniamy podczas smażenia mięsa na patelni, to obtaczanie go w panierce. Tak przygotowane mięso, choć smaczne, po przygotowaniu może stać się prawdziwą bombą kaloryczną. Podczas smażenia panierka wchłania nawet do 30% tłuszczu.

Smażenie mięsa w tłuszczu jest powszechną praktyką kulinarną. Najczęściej smażymy na smalcu lub dużej ilości olejów roślinnych, co może znacznie zwiększyć kaloryczność przygotowywanego dania. Na szczęście możemy w naszej kuchni zrobić również rewolucję w smażeniu.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępny jest WINIARY POMYSŁ NA… Papirus. Papirus to specjalny pergamin pokryty mieszanką przypraw i odrobiną tłuszczu. Dzięki temu produktowi podczas smażenia nie musimy już dodawać żadnego tłuszczu.  Minimalna, ale niezbędna ilość tłuszczu pozwala na przygotowanie smacznego i soczystego mięsa. Smażenie tradycyjne sprawia, że spora część tłuszczu użytego do przygotowania mięsa wnika do jego wnętrza. Efektem tego jest znaczący wzrost  wartości kalorycznej potrawy. Papirus jest alternatywą dla osób chcących zmniejszyć  ilość spożywanego tłuszczu , a odpowiednio dobrana mieszanka przypraw to ułatwienie i pewność, że nasz kotlet będzie smakował całej rodzinie. Mięso usmażone w Papirusie, dodatek warzyw i ryżu to wartościowa i smaczna  propozycja na codzienny obiad.  Poza tym, możesz smażyć w nim nie tylko kurczaka, ale też inne rodzaje mięsa, ryby a nawet warzywa.  Zobacz pyszną galerię potraw przygotowanych z użyciem Papirusa WINIARY, a więcej inspiracji znajdziesz tutaj.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY