Retinol - jak działa?

Retinol to podstawa przeciwstarzeniowej pielęgnacji. Pochodna witaminy A przyspiesza odnowę komórkową i skutecznie stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się grubsza i poprawia się jej jakość oraz napięcie. Dzięki temu zmarszczki i niedoskonałości są mniej widoczne, a koloryt bardziej wyrównany. Stosowane regularnie serum do twarzy z retinolem zmniejsza także widoczność przebarwień, reguluje wydzielanie sebum i niweluje zaskórniki, pozostawiając skórę gładką i promienną. Czy ma jakieś wady? Może podrażniać wrażliwą skórę, ale mało kto stosuje obecnie retinol w czystej formie. Najczęściej używa się go do spółki z (lub całkowicie zastępuje) innymi retinoidami (np. retinalem). Wystarczy też, że skład kosmetyku jest wzbogacony o niacynamid, który łagodzi ewentualne działanie podrażniające. Retinol można też zastąpić innymi składnikami, które dają podobne efekty, ale bez ryzyka podrażnienia skóry. Oto one.

Zamienniki retinolu: bakuchiol

Jest uważany za roślinną alternatywę dla retinolu. Ten retinoid pozyskuje się z liści i nasion zioła Babchi, a jego właściwości są bardzo zbliżone do słynnej pochodnej witaminy A. Bakuchiol ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, podobnie jak retinol wygładza zmarszczki i spłyca bruzdy, a także pomaga rozjaśnić przebarwienia. W odróżnieniu od retinolu nie podrażnia wrażliwej skóry, a do tego łagodzi szkodliwe działanie promieniowania UV i wzmacnia naturalną ochronę przed słońcem.

Zamienniki retinolu: Matrixyl

Jest peptydem biomimetycznym, o którym często mówi się, że może z czasem zastąpić retinol. Fenomen syntetycznych peptydów polega na tym, że idealnie naśladują te naturalne, skutecznie stymulując fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Efektem tej stymulacji jest znaczna poprawa wyglądu skóry. Regularne stosowanie Matrixylu wygładza zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność skóry i wzmacnia naturalne procesy naprawcze skóry. Jako peptyd jest też naturalnym budulcem ochronnej warstwy hydrolipidowej, dzięki czemu pomaga zatrzymać wodę w skórze i poprawić jej nawilżenie.

Zamienniki retinolu: retinaldehyd

To jeden z najczęściej stosowanych zamienników retinolu. Retinaldehyd (inaczej retinal) należy do tej samej rodziny – retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Za pomocą odpowiednich enzymów są one przekształcane w kwas retinowy, który ma działanie złuszczające i przyspiesza odnowę komórkową. Czym się różnią? Retinaldedhyd działa szybciej (według badań nawet 11 razy szybciej niż retinol), dzięki czemu możliwe jest zastosowanie go w mniejszym i bezpieczniejszym dla skóry stężeniu. Jednocześnie, jest znacznie mniej inwazyjny niż czysty kwas retinowy (tretynoina), stosowany m.in. w terapiach trądziku. 

Jak stosować kosmetyki z retinoidami?

Produkty z retinoidami należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo - skóra musi się przyzwyczaić do tej substancji. Najlepiej zacząć od używania kosmetyku z niższym stężeniem retinolu (np. 0,25%), lub nakładać preparat z retinolem co drugi dzień. Obserwuj reakcję skóry - jeśli zauważysz, że jest zaczerwieniona lub podrażniona, zrezygnuj z retinolu i zastąp go innym składnikiem - np. bakuchiolem. Nowoczesne generacje retinoidów dostępne w kosmetykach do codziennego użytku nie wchodzą w reakcję ze słońcem - ale mimo wszystko lepiej stosować je na noc. Dzięki temu wspomagamy naturalne procesy regeneracyjne, jakie zachodzą w skórze w ciągu nocy.