Rak piersi zabija coraz więcej Polek

Opublikowany raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” zdecydowanie pokazuje, iż Polki niechętnie badają profilaktycznie piersi. W raporcie zebrano najnowsze dane o stanie zdrowia Polaków z lat 2016-2018. Statystyki dotyczące umieralności Polek na raka piersi są co najmniej przerażające.

Przebadano długość życia w Polsce, porównując ją wyników Unii Europejskiej. Wynika z tego, że mężczyźni w Polsce żyją o 7,8 roku krócej niż kobiety, a dłuższym życiem cieszą się osoby z największych miast, z lepszym dostępem do opieki medycznej. Ogólny stan zdrowia Polaków się poprawia, jednak jego poziom jest znacznie niższy niż np. w Hiszpanii czy Finlandii. W Hiszpanii średnia długość życia kobiet to 85,8, w Finlandii 84,2.

W Polsce jest to 80,1 (średnia u mężczyzn to 74 lata). Niestety mimo dbania o zdrowie, wciąż mocno po macoszemu traktowane są badania profilaktyczne raka piersi.

Kobiety zdecydowanie bardziej dbają o swoje zdrowie. A mężczyźni niestety zbyt małą wagę przywiązują do profilaktyki. Bywa, że nie stosują się do zaleceń lekarza albo ich nie rozumieją, komentował wyniki raportu dla Gazety Wyborczej profesor Bogdan Wojtyniak.

Drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce jest właśnie rak piersi. Wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczalny w 95%, ale na raka w naszym kraju umiera prawie 22 tysiące osób na 100 tys. Jako kraj jesteśmy jednymi z nielicznych, w których wzrasta umieralność na raka piersi właśnie.

Jedynie w województwie pomorskim spada liczba zgonów związana z tym nowotworem. W tym województwie rak piersi jest leczony również w szpitalach klinicznych, nie tylko w specjalistycznych placówkach onkologicznych. Aktualnie brakuje akcji społecznych namawiających kobiety do regularnego badania piersi.

Akcje społeczne profilaktyka raka piersi

Coraz więcej za to dzieje się w kwestii badań profilaktycznych przeciwko rakowi szyjki macicy. Akcja Pink Lips Challenge miała zachęcać do badań cytologicznych Polki. W ramach niej, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, na Instagramie pojawiło się mnóstwo postów z różowymi ustami i hasthtagiem #pinklipschallenge. Akcję wsparło wiele znanych Polek, w tym Katarzyna Bonda.

W kwestii badania piersi polskie organizacje również prowadzą akcje społeczne, na przykład Panache Dotykam=Wygrywam, a Estee Lauder Polska sprzedaje produkty z różową wstążeczką, z których dochód wspiera walkę z rakiem piersi. Prężnie działa też fundacja Rak'n'Roll.

Zobacz także:

Głównie akcje społeczne dzieją się jednak w październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi, a kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi w domowym zaciszu co najmniej raz w miesiącu. USG piersi z kolei raz w roku. Państwo także powinno wspierać i oferować darmowe programy badań (ostatnio finansowany przez rząd skończył się w 2016 roku). Być może wtedy, statystyki umieralności Polek na raka piersi nie byłyby tak zatrważająco wysokie.